Petrol
95.28
-1.36%
Euro
18.267
0.03%
Dolar
18.0995
0.11%
Altın
1.02
-0.09%
Borsa
3029
0.00%
Bitcoin
397.859
-6.29%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C
  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı

  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı

  Mardin'de ikincisi düzenlenen festival kapsamında, tarihi evlerin damlarında rengarenk uçurtmalar uçuruldu, dilek fenerleri gökyüzüne bırakıldı.
  • AA
  • 22.04.2018 - 12:48

  Taşların dantel gibi işlendiği kentte Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Müzesince bu yıl ikincisi düzenlenen festival kortej yürüyüşü ile başladı.

  ZİYARETÇİLER UÇURTMA UÇURDU

  Sabancı Müzesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren, Mardin’in simgelerinin de yer aldığı yürüyüşte tahta bacaklar, palyaçolar, tarihi kostümler, rahvan atları, davul, zurna ve arbane ekipleri renkli görüntüler oluşturdu.

  Festival kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen konserin ardından Türkiye'nin çeşitli kentlerinden gelen ziyaretçiler uçurtmalarını, Mardin’in tarihi evlerinden uçurdu.

  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı #1

  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı #2

  TÜRKİYE VE DÜNYADAN ZİYARETÇİLER GELİYOR"

  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman: "Daha bir sene öncesine kadar bu sokakta, bu birinci caddede kimse yoktu ve hep beraber, Mardinli sabrediyor. Mardinlilerle beraber bu şehri huzur şehri haline getireceğiz. demiştik. Şimdi Allah bunu nasip etti, artık otellerimizde yer yok. Gördüğünüz gibi caddede yürüyecek yer yok. Hepimizin yüzü gülüyor, inşallah hep böyle devam edecek. Şu an hem Türkiye'nin dört bir yanından hem de dünyanın değişik ülkelerinden uçurtmaseverler, uçurtmacılar ilimize geliyorlar."

  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı #3

  FARKLI İLÇELERDE DEVAM EDECEK

  Programın sonunda vatandaşların dilek feneri uçurması renkli görüntüler oluşturdu. Festival, hafta sonu Artuklu Üniversitesi kampüs alanında, pazartesi günü Nusaybin'de, salı günü de Artuklu ilçesinde devam edecek.

  Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali başladı #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir