Dolar
6.6892
-1.7738%
Euro
7.4708
-1.2921%
Altın
1725.25
-0.8283%
Borsa
108097.27
0.7747%
G. Altın
371.456
-2.4875%
Bitcoin
63774.28
-2.5869%
19ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 19 C
  Van’da 5-6 bin yıl boyunca aynı ev tipleri kullanılmış

  Van’da 5-6 bin yıl boyunca aynı ev tipleri kullanılmış

  İÜ Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar, "Van'ın köylerinde gördüğümüz konut tipi, 5 bin yıldır aynı şekilde devam etmiş" dedi.
  • İHA
  • 26.07.2018 - 12:43

  Van’da 5-6 bin yıl boyunca aynı ev tipleri kullanılmış

  Tarihi Van Kalesi’nde 9 yıldır yürütülen kazı çalışmalarına başkanlık yapan İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar, Van’da geleneksel yapım tekniğinin pek değişmediğini belirterek, "Bugün yine Van’ın köylerinde gördüğümüz konut tipinin 5 bin yıl önce yine aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz."dedi.

  KAZI ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle tarihi Van Kalesi’nde 9 yıl önce başlatılan kazı çalışmaları, bu sene yine sürdürülüyor.

  Açıklamada bulunan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Van’da üç ayrı yerde kazıların başlatıldığını ifade ederek, Ayanıs Kalesi’ndeki kazının Erzurum Atatürk Üniversitesi, Van Kalesi’ndeki kazının İstanbul Üniversitesi ve Çavuştepe’deki kazının ise Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) tarafından yürütüldüğünü söyledi.


  5 BİN YILLIK BİR TARİH

  Kazıların geçmişi geleceğe taşıyan en önemli çalışmalar olduğunu ifade eden Muzaffer Aktuğ, "Yıllardır bu kazılar Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Van Müzesi denetiminde yapılmaktadır. Şu anda Van Kalesi Höyüğümüz yaklaşık 5 bin yıllık bir geçmişe dayalı. Van Kalesi kazımız, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar yönetiminde 9 yıldır yapılmaktadır. Her yıl üç aylık dönem zarfında yapılan kazılarımız, Van Müze Müdürlüğü tarafından denetlenmekte ve elde edilen bulgular müzemize aktarılmaktadır." dedi.

  ÜÇ ALANDA ÇALIŞMA YAPILIYOR

  İÜ Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar ise, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü izniyle İstanbul Üniversitesi adına başlatılan kazı çalışmalarının 9’uncu sezonunu gerçekleştirdiklerini anımsatarak, kazı çalışmalarının üç alanda devam ettiğini söyledi.

  "AYNI EV TİPİ KULLANILMIŞ"

  Erkan Konyar, "Yaklaşık 50 kişilik bir bilim heyeti ve 10 ülkenin üniversitelerinden geliyorlar. Bu yıl Minua Salonu ve daha çok Van Kalesi Höyüğünde çalışmalarımız yoğunlaşacak. Van Kalesi Höyüğü, Van’ın yaklaşık 5 bin 500 yıllık bir yerleşme tarihini bize sunuyor. Burada bugün yaptığımız çalışmalarda da milattan önce 3 bin 500’lerde başlayan ve 20’nci yüzyılın başına kadar devam eden süreçte aslında Vanlıların yaptığı konut tipleri ve binaları izleyebiliyoruz. Bunlar taş temelli, kerpiç bedenli, tek katlı binalar. Geleneksel yapım tekniği pek değişmiyor. Bugün yine Van’ın köylerinde gördüğümüz konut tipinin 5 bin yıl önce yine aynı şekilde devam ettiğini görüyoruz. Van’ın evleri, son briket ve beton teknolojisinden sonra pekte değişmiş görülmüyor. En azından 5- 6 bin yıl boyunca aynı ev tiplerini kullandıklarını görüyoruz." ifadelerini kullandı.

  "BÖLGENİN ERKEN TARİHİ ÇOK BİLİNMİYOR"

  Yapılan çalışmalarda özellikle ilk tunç çağına ait önemli mimari öğelere rastladıklarının altını çizen Erkan Konyar, "Bu da bizim için oldukça önemliydi. Çünkü bu bölgenin erken tarihi çok fazla bilinmiyor. Bu da günümüzden 5 bin yıl öncesine ait mimari katmanlardır. Bu katmanlardaki çalışmaların daha da genişleyeceğini ve o dönemin yaşam biçimi, geçim kaynakları noktasında daha önemli verilere ulaşacağımızı düşünüyoruz." şeklinde konuştu.


  Görüş Bildir