Euro
10.3869
0.09%
Dolar
8.8781
0.09%
Altın
496.08
0.36%
Borsa
1.384
0%
Bitcoin
372.478
-1.36%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Erkan Kolçak Köstendil'den 'izinsiz görüntü' davası

  Erkan Kolçak Köstendil, 'Görünen Adam' isimli internet dizisindeki görüntüsünün izin almadan kullandığını ileri sürdü.
  • Haber Merkezi
  • 23.01.2019 - 07:10
  Erkan Kolçak Köstendil'den 'izinsiz görüntü' davası

  Erkan Kolçak Köstendil den izinsiz görüntü davası #1

  İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ne avukatı Aydın Kurban ve Ahu Ülgen aracılığıyla tazminat davası açan Erkan Kolçak Köstendil, dava dilekçesinde fikri haklarının ihlalini anlattı.

  "BENDEN İZİNSİZ GÖRÜNTÜMÜ KULLANDILAR"

  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu olduğunu belirten Erkan Kolçak Köstendil'in, başarılı bir oyuncu olduğunun belirtildiği dilekçede, bankanın, Köstendil'in şöhretinden faydalanmak istendiği belirtildi. Bankanın izin almadan 'Görünen Adam' internet dizisindeki görüntüsünü; dergilere, bankanın unvan adı ile 'youtube kanalında' ibaresi ile kullandığının belirtildiği dilekçede, bankanın kendi marka ve ticari unvanının tanıtımını yaptığı ileri sürüldü.

  Köstendil'in görüntüsünün yasalara aykırı kullanıldığının belirtildiği dilekçede, bankaya durumu bildiren noterden çekilen ihtarnameye cevap verilmediği belirtildi. Dilekçede, bankanın eğer Fikri Sınai Eserler Kanunu'na göre izin alıp görüntüleri kullandığı takdirde Köstendil'e, en az 200 bin TL artı stopaj ve KDV ödeyeceği yer aldı.

  50 BİN TL İSTEDİ

  'Çukur' dizisinin 'Vartolu' karakteri ile tanınırlığı artan oyuncunun, ün ve sanatsal başarısından bankanın istifade etmek ve yarar sağlamaya çalıştığının iddia edildiği dilekçede, toplam 50 bin TL maddi ve manevi tazminat ödemesi istendi.

  MAHKEME DELİLLERİ İSTEDİ

  İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'nde önceki gün görülen davaya, Erkan Kolçak Köstendil'i temsilen avukatları Aydın Kurban ve Ahu Ülgen katıldı. Bankanın avukatı davanın reddini isterken, mahkeme taraflara delilleri sunması için süre verdi. Delillerin değerlendirilmesinin ardından dosyayı bilirkişiye göndereceğini belirten mahkeme, davayı erteledi.

  Günün magazin gelişmeleri - 23.01.2019 ViDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir