taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6966
6.306
1464.69
106805.2
267.988
43459.24

TOBB'a bağlı odalar ABD'yi kınayan ortak bildiri yayınladı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı 14 oda ve ihracatçılar, ABD'nin Türkiye'ye uyguladığı yaptırımları kınayan ortak bildiri yayınladı.

DHA | 03.08.2018 - 15:10..
Whatsapp ile paylaş

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı İzmir'deki 14 oda, borsa ve ihracatçı birliğinin yanı sıra Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile iş dünyası dernekleri, yaptıkları ortak duyuruyla ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararını kınadıklarını açıkladı.

"KARARI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

TOBB'a bağlı İzmir'deki 14 oda, borsa ve ihracatçı birliğinin yanı sıra Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile iş dünyası dernekleri, yaptıkları ortak duyuruyla ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını kınadı. Yapılan açıklamada, ABD'nin bu tavrının devletlerarası ilişkilerin dayandığı geleneklere ve etik ilkelere uygun olmadığını vurgulanırken, "ABD yönetiminin bu hasmane kararını şiddetle kınıyor ve en kısa zamanda bu karardan dönülmesini bekliyoruz" denildi.

TOBB'a bağlı odalar ABD'yi kınayan ortak bildiri yayınladı

"YAPILAN DİPLOMASİ İFLASI"

Başta İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası ve Ege İhracatçı Birlikleri olmak üzere İzmir'de faaliyet gösteren TOBB üyesi 14 kurum ile iş dünyası derneklerinden oluşan toplam 17 kurum ve kuruluş, gazete ilanlarıyla, ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararının hukuksuz olduğunu vurgulayarak, "Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders tarafından yapılan açıklama ile ABD'nin, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ve Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit Gül nezdinde Türkiye'ye karşı aldığı skandal yaptırım kararını, diplomasinin iflası olarak görüyoruz." ifadelerine yer verildi.

"HEM ADALETTEN BAHSEDİLİP HEM CASUSLUK YAPILIYOR"

ABD'nin hem adaletten bahsedip hem de ülkemizdeki casusları beslemesine sert tepki gösteren açıklamada,"Her fırsatta hukuk ve adaletten söz eden ABD'nin, ülkemizde casusluk başta olmak üzere Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile bölücü terör örgütü PKK'ya destek verdiği iddiasıyla yargılanması devam eden rahip Andrew Brunson ile ilgili süreçte adalet ve hukuk sistemimize karşı almış olduğu yaptırım kararı ABD'nin söylem ve uygulamaları arasındaki derin tezatlıkları da gözler önüne sermektedir." dedi.

TOBB'a bağlı odalar ABD'yi kınayan ortak bildiri yayınladı

"ABD'NİN PLANI TUTMAYACAK"

ABD'nin bu karardan bir an önce dönmesi gerektiğini belirten ortak açıklamada, "Ülkemize karşı alınan yaptırım kararının görünen yüzünde rahip Andrew Brunson'un ABD'ye iade talebi yer alırken, buzdağının görünmeyen kısmında ise ülkemiz aleyhine yeni senaryoların oluşturulmaya çalışıldığı açıktır. Ülkemize yönelik olumsuz bir atmosfer yaratarak, yabancı yatırımcıları ülkemizden çıkmaya zorlamak isteyen ABD'nin bu planı tutmayacaktır. Bu hukuksuz ve haksız anlayış emellerine ulaşamayacaktır. diye belirtildi.

TOBB'a bağlı odalar ABD'yi kınayan ortak bildiri yayınladı

"HÜKÜMETİMİZİN YANINDAYIZ"

Etikliğe de aykırı olduğunu vurgulayan açıklamada,"Sonuç olarak; ABD'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin iki bakanı ile ilgili almış olduğu karar, gerek diplomatik teamüllere gerekse iki ülke arasındaki uzun yıllara dayanan müttefiklik ilişkisinin ruhuna aykırıdır ve kabul edilemez. İmzası olan İzmir iş dünyasının temsilcileri olarak ABD yönetiminin bu hasmane kararını şiddetle kınıyor ve en kısa zamanda bu karardan dönülmesini bekliyoruz. Alınan kararın hukuk devleti anlayışı ile çelişen, devletlerarası ilişkilerin dayandığı geleneklere ve etik ilkelere aykırı olduğunu, bu süreçte devletimizin ve hükümetimizin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla açıklarız." açıklamasında bulunuldu.

ABD'nin Türkiye'ye karşı aldığı yaptırım kararını kınama metnine imza atan kurumlar

İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB), Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi (DTO), İzmir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği (İESOB), Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD), İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD), Aliağa Ticaret Odası (ALTO), Bayındır Ticaret Odası (BTO), Bergama Ticaret Odası (BERTO), Menemen Ticaret Odası, Ödemiş Ticaret Odası (ÖTO), Ödemiş Ticaret Borsası (ÖTB), Selçuk Ticaret Odası (STO), Tire Ticaret Odası, Torbalı Ticaret Odası.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir