Dolar
8.3456
0.6913%
Euro
9.671
-0.1022%
Altın
1879.06
0.599%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
504.287
1.3878%
Bitcoin
113901.14
1.1374%
13ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 13 C
  AB, Volkswagen için yasal süreç başlattı

  AB, Volkswagen için yasal süreç başlattı

  AB araç onay kurallarına uygun davranmamakla suçlanan 7 ülkeye resmi uyarı mektupları gönderildi.
  • 09.12.2016 - 14:12

  Avrupa Birliği Komisyonu tarafından emisyon skandalı nedeniyle  başta Almanya olmak üzere İngiltere, İspanya, Yunanistan, Çekya, Litvanya ve Lüksemburg'a yasal süreç başlatıldı.

  AB kuralları gereği araç üreticilerinin kurallara uyumunun denetlenmesi ilgili ülkelerin sorumluluğunda bulunuyor.

  MEVCUT HUKUKİ KURALLARI UYGULAMAMAKTAN SUÇLANIYORLAR

  Çekya, Yunanistan ve Litvanya’nın emisyon hilesine karşı bir yasal düzenlemesi olamamasından, Almanya, İngiltere, İspanya ve Lüksemburg, mevcut hukuki kuralları uygulamamaktan suçlanıyor.

  Almanya ve İngiltere, ayrıca AB Komisyonu'nun konuyla ilgili talep etmiş olduğu araç üreticilerine ilişkin bazı verileri vermemekle suçlanıyor.

  AB KOMİSYONU KONUYU AVRUPA ADALET DİVANI'NA TAŞIYABİLİR

  AB'nin yasal ihlal sürecinde ilk aşama olarak ülkelere uyarı mektubu gönderiliyor ve ilgili ülkelerin iki ay içerisinde AB Komisyonu suçlamalarına yanıt vermesi gerekiyor. AB Komisyonu ülkelerin verdiği yanıtlardan tatmin olmazsa konuyu Avrupa Adalet Divanı'na taşıyabiliyor.AB, Volkswagen için yasal süreç başlattı #1

  VOLKSWAGEN'DE EMİSYON SKANDALI YAŞANMIŞTI

  Geçen yılın eylül ayında ABD Çevre Koruma Ajansı, VW'nin emisyon testlerini manipüle ettiğini ve şirketin dizel araçlarının normal seviyenin 40 kat üzerinde çevreyi kirlettiğini duyurmuştu. Bunun üzerine VW, dünya genelinde yaklaşık 11 milyon dizel motorlu aracında emisyon testlerinde yanıltıcı yazılım kullanıldığını kabul etmiş ve o dönemki İcra Kurulu Başkanı Martin Winterkorn istifa etmişti.

  Hakkında ABD ve Almanya’da soruşturmalar bulununan VW, emisyon skandalı nedeniyle oluşabilecek zararlar ve tazminatlar için geçen yıl 6,5 milyar avro ayırdığını duyurmuştu.

  VW, bu yılın haziran ayında da ABD'de, yanıltıcı yazılıma sahip dizel araçlarının tamir masrafları, tazminatlar ve çevreye yönelik fonlar için yaklaşık 15 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. VW ayrıca, çevrenin iyileştirilmesi için 2,7 milyar dolar ve "sıfır emisyon teknolojisi" için 2 milyar dolar finansman sağlamaya razı olmuştu. Şirket, Avrupa'da ise henüz benzer bir tazminat taahhüdünde bulunmadı.

  Türkiye'de en çok Volkswagen satıldı haberiAB, Volkswagen için yasal süreç başlattı #2
  Volkswagen tazminat ödeyecek haberiAB, Volkswagen için yasal süreç başlattı #3
  Volkswagen'in sorunlu dizel araçlarının satışı durduruldu haberiAB, Volkswagen için yasal süreç başlattı #4
  Volkswagen 2015'te 4.1 milyar euro zarar etti haberiAB, Volkswagen için yasal süreç başlattı #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir