Euro
9.9933
-0.02%
Dolar
8.278
-0.43%
Altın
484.09
1.34%
Borsa
1.428
0.54%
Bitcoin
471.940
-1.94%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Başkanlık sistemiyle neler değişecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık sisteminin gerekliliğine yönelik açıklamaları sonrası, hükümetin Anayasa Komisyonu'na sunduğu modelin detayları ortaya çıktı.
  • 31.01.2015 - 05:31
  Başkanlık sistemiyle neler değişecek

  Başkanlık sistemiyle neler değişecek #1

  Sabah Gazetesi'nden Eda Işık'ın haberine göre; AK Parti'nin daha önce Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na sunduğu başkanlık modelinin çerçeve alınacağı sistemin detaylarına ulaşıldı.

  BARAJ KALKABİLİR

  AK Parti, yine tek Meclis'li olacak sistemde, bütün kesimlerin temsil edilebilmesi için baraj uygulamasının kaldırılmasına veya düşürülmesine sıcak bakıyor. Mevcut parlamenter sistemde yüzde 10 barajı uygulaması istikrarı sağladığı için korunuyor.

  Başkanlık sisteminde koalisyonlar tarih olacağı, ülke seçilen 'Başkan' ve onun atadığı bakanlar tarafından yönetileceği için istikrar sorunu da ortadan kalkmış olacak.

  MİLLETVEKİLİ SEÇİLME YAŞI 18 OLACAK

  AK Parti, gençlerin ülke sorunlarında daha çok söz sahibi olması ve Meclis'te temsil edilmelerinin önünü açmak için milletvekili seçilme yaşını Başkanlık sistemi ile birlikte 18'e düşürülmesine sıcak bakıyor.

  BAŞKAN'IN SORUMLULUĞU ARTACAK

  Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı'nın hiçbir sorumluluğu bulunmuyor. Cumhurbaşkanları 'vatana ihanet dışında' hiçbir suçtan yargılanamıyor. Ama seçilecek Başkan yaptığı bütün işlerden tıpkı Başbakan ve bakanlar gibi sorumlu olacak. Başkan hakkında yaptığı işlerden dolayı Meclis'te milletvekillerini 3'te ikisinin teklifi ile soruşturma açılabilecek, yine milletvekillerinin dörtte üç çoğunluğu ile yargılanabilecek.

  GÜÇLENDİRİLMİŞ YÜCE DİVAN

  Mevcut sistemde Cumhurbaşkanı'nı Anayasa Mahkemesi 'Yüce Divan' sıfatıyla yargılıyor. Başkan, milletvekilleri ve Anayasa Mahkemesi üyelerinden oluşan 'güçlendirilmiş bir heyet tarafından' yargılanabilecek.

  MECLİS VE BAŞKANLIK İÇİN İKİ SANDIK

  Başkanlık sisteminde vatandaşın önüne iki sandık koyulacak. 5 yılda bir hem Başkanlık hem de milletvekilliği seçimleri aynı anda yapılacak.

  GÜVENOYUNU VATANDAŞ VERECEK

  Başkanlık sisteminde yürütmeye güvenoyunu başkanı seçerek vatandaş kendisi verecek.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir