Euro
8.9819
-0.04%
Dolar
7.3973
-0.29%
Altın
444.66
-0.24%
Borsa
1.58
0.66%
Bitcoin
255.605
-5.39%
6ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 6 C
  Binali Yıldırım bugün veda edecek

  Binali Yıldırım bugün veda edecek

  Bugün saat 20.00'de veda yemeği verecek olan Binali Yıldırım, istifasını verdikten sonra 31 Mart seçim hazırlıklarına yoğunlaşacak.
  • AA
  • 18.02.2019 - 07:21

  AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Meclis Başkanlığı görevini bırakmaya hazırlanıyor. Yıldırım, Meclis'te bir veda yemeği de düzenleyecek. Bu yemeğe, geçmiş dönem meclis başkanlarının yanı sıra 27. Dönem milletvekilleri de davet edildi.

  Yıldırım'ın istifa kararının, salı günü Genel Kurul'da okunmasıyla Meclis Başkanlığı seçim takvimi de resmen işlemeye başlayacak. Beş gün içinde, yani 23 Şubat'a kadar, siyasi partilerin Meclis Başkanı adaylarını netleştirmesi gerekiyor.

  Binali Yıldırım bugün veda edecek #1

  KULİSLERDE KONUŞULAN İSİMLER

  Bu noktada gözler AK Parti’de; Meclis’in yeni başkan adayları arasında kulislerde, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı ve Meclis Başkanvekili Mustafa Şentop’un isimleri konuşuluyor.

  Binali Yıldırım bugün veda edecek #2

  BAHÇELİ'NİN TAVRI NET

  MHP lideri Devlet Bahçeli, daha önce aday çıkamayacaklarını ve AK Parti'nin aday göstereceği ismi destekleyecelerini açıklamıştı.

  CHP ENGİN ALTAY'I DÜŞÜNÜYOR

  Meclis Başkanlığı seçiminde, CHP'nin adayı olarak Grup Başkanvekili Engin Altay'ın adı geçiyor.

  Meclis Başkanlığı seçiminin, 24 Şubat Pazar günü yapılması bekleniyor.

  Meclis başkanı seçilebilmek için ilk iki turda adayların 400 oy alması gerekiyor. Ancak, sandalye dağılımı gözönünde bulundurulduğunda ilk iki turda herhangi bir adayın seçilmesi mümkün gözükmüyor. Üçüncü turda 301 oy alan aday, Meclis'in yeni başkanı olacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir