Euro
15.1355
-0.06%
Dolar
13.3678
-0.07%
Altın
790.4300
0.06%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
553.220
-2.58%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C

  Kurtulmuş: Türkiye'de karanlık bir oda var

  HAS Parti Genel Başkanı Kurtulmuş Konya'da Küresel Medeniyet Krizi ve Çıkış Yolu konferansına katıldı.
  • 10.06.2012 - 06:02
  Kurtulmuş: Türkiye'de karanlık bir oda var

  Kurtulmuş: Türkiye de karanlık bir oda var #1

   

  HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şubesi'nce düzenlenen, ''Küresel Medeniyet Krizi ve Çıkış Yolu'' konulu konferansa katıldı.

  Konuşmasında dünyanın büyük bir krizle karşı karşıya olduğuna değinen Kurtulmuş, Türkiye'nin yaşanan krizi çok iyi anlaması gerektiğini dile getirdi.

  Türkiye'nin bu krizden etkilenmemesi için dua ettiklerini ancak dua ederken krizlerin de iyi çözümlenmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, şöyle konuştu:

  ''Şu an yaşanan sadece ekonomik, siyasal ya da sosyal bir kriz değildir. Şu an, farklı alanlarda devam eden karmaşık bir süreçtir. Eğer böyle giderse ileride gıda, su, enerji krizi gibi krizler sürecektir. Bu krizler, tek bir bölgeyle, ülkeyle ya da ülkelerin yanlış politikaları sonucu oluşmamıştır. Bu kriz gelişmiş, gelişmemiş bütün ülkelerde yaşanan bir kriz. Bu kriz, aynı zamanda küreseldir. Bu, bir medeniyet krizidir. Böyle görmediğimiz taktirde sonuçları kaçınılmaz olur.''

  Kurtulmuş, ''Türkiye'de karanlık bir odanın ülkenin gelişmesini, ilerlemesini engellediğini'' savunarak, şunları kaydetti:

  ''Bugün insansız hava aracı üretiyoruz. Üretilenler yabancı ülkelere de satılıyor. Karanlık bir el bunu engellemeye çalışıyor. ASELSAN mühendislerinin önce intihar ettiği iddia edildi ama sonra böyle olmadığı ortaya çıktı. Bu karanlık el gelip bize dedi ki; 'Ey Türkiye. Sanayi zor bir iş. Gelin biz size bunu satalım. Siz dünyanın en güzel memleketinde oturuyorsunuz. Siz buğday, arpa, şeker pancarı üretin'. Dün bize bunu diyenler, bugün bu ürünleri üretmememiz için uğraşıyorlar. 2000 yılının başından beri şeker pancarına kota konuyor. Bugün bizim vatandaşımıza tütün ürettirmiyorlar. Neden? Elin oğlu kendi tütününü pazarlayacak. 'Siz üretmeyin, biz size tohumunu da satarız' dediler. Türkiye'nin karanlık odası, sanayileşmesine, gelişmesine engel oldu. Bu ülke bu karanlık odasından kurtulmadıkça ileri gidemez.''


  Görüş Bildir