Petrol
95.98
-0.63%
Euro
18.2145
-0.25%
Dolar
18.1138
0.19%
Altın
1.028
-0.53%
Borsa
304
0.00%
Bitcoin
393.592
-8.19%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Milletvekili millete değil kendine çalıştı

  Milletvekili millete değil kendine çalıştı

  2 YIL VEKİLLİK YAP EMEKLİ OL.. 19.7 milyon emekli maaşı mı olur oldu bile..
  • 24.12.2011 - 11:04

  Milletvekili millete değil kendine çalıştı #1

  Kamuoyunun bütün dikkati Fransız Ulusal Meclisi'ndeki soykırımı inkar edenlere dönük hapis ve para cezası öngören yasaya dönükken TBMM Genel Kurulu'nda parmaklar, emekli milletvekilleri maaşlarında yapılan zam önergesi için kalktı.

  4 PARTİ DE EVET DEDİ, JET HIZIYLA KABUL EDİLDİ

  Meclis'in sosyalist kökenli vekillerinden BDP'li Sırrı Süreyya Önder'in de kulisinde yer aldığı katmerli zam önergeleri, bütün partilerin anlaşmasıyla, üzerinde hiçbir konuşma yapılmadan jet hızıyla kabul edildi. Milletvekilleri, kendileri için yaptıkları zamları kabul ettikten sonra 10 günlük yılbaşı tatiline girdiler.

  ÇİFT MAAŞ ALAN VEKİLLERİN MAAŞI 19.7 BİN TL'YE ÇIKTI

  TBMM Genel Kurulu'nda gece yarısı 3 saat süren operasyonla, 3-5 bin lira arasında değişen emekli maaşları, önce eşitlendi, ardından da zamla 7.7 bin TL'ye çıkartıldı. Bu rakamlar, cumhurbaşkanının maaşına endeksli olarak her yıl otomatik artacak. Bu operasyon, mevcut milletvekillerinden emekli olanlara da yansıdı. Böylece hem emekli hem milletvekili olanların maaşı 19.7 bin TL'ye çıkarken, sadece milletvekili olanlar 12 bin lira maaş alacaklar.

  Vekilden 7 bin 750 liralık maaş savunması

  PRİM DESTEĞİ DE GELDİ

  Yapılan başka bir düzenlemeyle de siyasete erken veda eden ve emeklilik hakkını elde edememişlere de prim desteği geldi. Bu eski vekillerin en üst basamaktan ödemeleri gereken primleri, 4 yıl boyunca Meclis bütçesinden karşılanacak.

  ZAM, DAR GELİRLİYİ İLGİLENDİREN YASAYLA GELDİ

  TBMM Genel Kurulu'nda önceki gece yapılan operasyon, milyonlarca dar gelirliyi yakından ilgilendiren ilaçta 3 kutuya kadar 3, ilave her kutu için 1 TL katkı payı getiren yasada gerçekleştirildi. Gözlerin Fransa'nın sözde soykırım inkârını suç sayan yasayı parlamentosundan geçirmesine çevrildiği gün, gece yarısı gerçekleşen operasyona bütün partiler destek verdi. Oturumu, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, "Allah hiç birimizi mahçup etmesin" sözleriyle kapattı.

  2 YIL MİLLETVEKİLLİĞİ YAPMAK YETERLİ

  Önergeyle, emekli maaşlarına yeni hesaplama yöntemi belirlenerek, Cumhurbaşkanı aylık ödeneğine endekslendi. SSK ve Bağ-Kur kökenli olan ve emekliliğinde düşük maaş alma ihtimali olan 170 vekilin yüksek emekli maaşı garantilendi. Buna göre, yaş ve prim gün sayısı koşullarını sağlamak ve iki yıl milletvekilliği yapmış olmak kaydıyla, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40'ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42'si oranında emekli maaşı bağlanacak. Bununla, 2012'de emekliliğe hak kazanan bir milletvekilinin emekli aylığının yaklaşık 5 bin 600 TL olması sağlandı.
  Bu operasyondan 3 saat sonra, ikinci operasyonla da emekli maaşı hesaplama yönteminde yer alan yüzde 42'lik oranın, 31 Aralık 2020'ye kadar yüzde 60 olarak uygulanacağı hükmü getirildi. Bu, emekli maaşlarını katlayarak, yaklaşık 7 bin 750 TL'ye yükseltti. Her iki operasyon da jet hızıyla geçti.

  PRİMLERİ 4 YIL BOYUNCA TBMM KARŞILAYACAK

  TBMM'de önceki gece verilen üçüncü önergeyle emeklilik hakkını elde edememiş eski vekillere, milletvekili emeklisi olma hakkı tanınırken bunun için ödemeleri gereken yüksek primlere destek sağlandı. Sayıları 120 olan eski vekillerin en üst basamaktan primlerinin tamamı dört yıl süreyle TBMM bütçesinden karşılanacak. Görevleri sırasında ölen bakan ve milletvekillerinin hak sahibi yakınlarına da 2 yıl milletvekilliği yapmış olma koşulu aranmaksızın ölüm ya da dul ve yetim aylığı bağlanması hükmü de getirildi. Bağlanan bu aylığın düşük olması halinde aradaki farkın Hazine'den tahsili öngörüldü.

  ÇİÇEK'TEN ZAM SAVUNMASI: MİLLETVEKİLİ 100 DÜĞÜNE GİDER..

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekili maaşlarına yapılan zammı savunurken, "Kaleminizden kan damlamasın. Milletvekili 100 düğüne gider. Küçücük bir altın 180 lira. Bir altın götürseniz vatandaş 'Koskoca milletvekilinin getirdiği altına bak' der, ortasını götürürse 400 lira" dedi.

  Çiçek eleştirileri dün Skytürk TV'deki programda yanıtladıktan sonra Meclis'te de basın toplantısı düzenleyerek, şunları söyledi:
  Yol parasının, çektiği sıkıntıların hesabını yapmıyor. Bu harcamaların 3'te 2'si, 4'te 3'ü zaten bu görevi yerine getirebilmek bakımından şey olur. Merkez Bankası Başkanı kaç lira alıyor sorar mısınız? Bağımsız kurullar ne maaş alıyor? Milletvekilleri için gelmedi bu kanun. Milletvekilleri olmasaydı dahi bu kanunu çıkarma mecburiyeti var. Bu konu (Emekli Sandığı Kanunu) gelince, bugün burada koymazsanız Hal Yasası'nın içinde milletvekili maaşını, şunu bunu koyacak haliniz yok. Bir ihtiyaçtan dolayıdır ve kişilere sağlanmış bir imkan değil, bir statüyle ilgili imkandır. TBMM'nin siz içindesiniz, milletvekillerinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, diğerlerinin ne olduğunu biliyorsunuz.

  Türkiye'de kamu görevlilerinin yaşadığı hayatlara, devletin onlara sağladığı imkanlara bakın. Sadece milletvekilleri söz konusu olduğu zaman kaleminizden kan damlamasın. Gerçekçi olun. Çünkü burada 7 liraya yemek çıkıyor diye ortalığı ayağa kaldırdık, sanki Başbakanlık'ta yemek 30 liraya çıkıyor. Sanki milletvekillerinin çoluğu çocuğu sabaha kadar burada yemek yiyor tarzında, parlamentoya karşı kışkırtıcı bir üslupla yazılar yazılıyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Kamuda çalışan üst düzey görevliler bir yere gidecek olsa arabadevletten, şoför devletten, benzin devletten, uçak parası devletten, ayrıca harcırah. Milletvekilinin yaptığı tüm harcamalar kendi cebindendir. Bu bir ihtiyaçtı, bir intibak durumu söz konusuydu. Dört grubun da birlikte karar verdiği bir husustur.

  BAKAN YARDIMCILARINI UNUTTULAR

  Bakan ve milletvekilleriyle ilgili maaş operasyonunda bakan yardımcılarının durumunun ise unutulduğu ortaya çıktı. Şu ana kadar 12 bakanlığa atanan bakan yardımcılarından 8'i eski milletvekillerinden oluştu. Tümü emeklilik hakkı elde eden ancak bakan yardımcılıklarına atanınca emeklilik aylıkları kesilen 8 eski vekil, yeni düzenleme yapılmaması nedeniyle yine 9 bin 500 TL'lik bakan yardımcısı maaşına kaldılar. (Hürriyet)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir