Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
278.360
0.83%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Balıkesir'deki kuş gribi olayında vahim iddia

  100 bin tavuğun telef olmasına neden olan kuş gribinin, bir çiftlikteki bakıcının işletmeciye haber vermemesi üzerine yayıldığı ortaya çıktı
  • 06.05.2015 - 08:53
  Balıkesir'deki kuş gribi olayında vahim iddia

  Balıkesir deki kuş gribi olayında vahim iddia #1

  Balıkesir'in Bandırma ilçesi Edincik ve Çinge mahallelerinde yaklaşık bir ay önce ortaya çıkan ve 100 bin tavuğun telef olmasına neden olan kuş gribiyle ilgili karantina tedbirleri sürerken çok önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Kuş gribinin bir tavuk çiftliğinde ortaya çıkmasının ardından çiftlikteki bakıcının tavuk ölümlerini saklaması ve işletme sahibine söylememesi nedeniyle virüsün yayıldığı ileri sürüldü. Dezenfekte çalışmalarının yapıldığı Çinge Mahallesi'nde giriş ve çıkış araç trafiğine kapatılırken Sağlık Bakanlığı, hastalıkla ilgili endişe edilecek bir durum olmadığına vurgu yaptı.

  VİRÜS GÖÇLE GELMİŞ OLABİLİR

  40 binden fazla tavuğun telef olmasına, 60 binininse itlaf edilmesine neden olan virüsün hızla yayılmasındaki bir diğer olasılığınsa çiftliklerdeki kümeslerin birbirine yakın olması ve havalandırma pervaneleri olduğu iddia edildi. Hastalığın bölgeye göçle gelen hayvanlar aracılığıyla ulaştığı ihtimali de değerlendirilirken; Gıda Tarım ve İl Müdürlüğü yetkilileri olayın ortaya çıkışı ve yayılmasıyla ilgili iddialar hakkında açıklama yapmaktan kaçındı.

  "CANIMIZ ÇOK YANDI"

  Çinge'deki bir tavuk çiftliğinin ortağıysa, "Bu iş canımızı çok fazla yaktı. Şu anda konuşulacak bir şey yok. Hastalığın engellenip yok edilmesini bekliyoruz. Yetkililer tüm tedbirleri aldı" dedi. Bu arada bölgedeki çok sayıda çiftlikten alınan numunelerin de tahlile gönderildiği öğrenildi.

  10 YIL ÖNCEKİ VAKA AKILLARA GELDİ

  Öte yandan 10 yıl önce yine Balıkesir'in Manyas ilçesine bağlı o dönem köy olan Kızıksa Mahallesi'nde yaşanan 'kuş gribi' vakası da akıllara geldi. 2005 yılı Ekim ayında patlak veren olayda, binlerce hayvan telef olmuş ve itlaf edilmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir