Petrol
112.1
-0.06%
Euro
17.4077
0.12%
Dolar
16.6272
-0.07%
Altın
972.73
-0.03%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
337.628
-1.47%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Yıl sonuna kadar maskeliyiz

  Aşı ile ilgili çalışmaların 1-1,5 yıl arasında sürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Levent Yamanel, "Süreci de hesaplarsak eğer bu yılın sonuna kadar maske takacağımızı öngörebiliriz." dedi.
  • DHA
  • 14.06.2020 - 09:16
  Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Yıl sonuna kadar maskeliyiz

  Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüsle ilgili son gelişmeler hakkında bilgiler verdi.

  Türk halkının virüsle mücadelede çok duyarlı davrandığını söyleyen Prof. Dr. Yamanel, "Virüsle mücadelenin iki basamağı var. Bir tedbir, iki tedavi. Tedbir basağımız çok güçlü oldu, halkımız tarafından iyi benimsendi ve alınması gereken tedbirleri uyguladık. Bu nedenle şu an iyi durumdayız. Ama bunu devam ettirirsek iyi durumumuz da devam eder. Eğer bu tedbirleri devam ettiremezsek vaka sayılarının arttığını görürüz." dedi.

  "YIL SONUNA KADAR MASKE TAKACAĞIZ"

  Global bir bağışıklığın olması gerektiğine dikkat çeken Yamanel, "Bu da etkin bir tedavinin, etkin bir aşının bulunmasıyla mümkün olacak. Şu an çok ciddi aşı çalışmaları yapılıyor. Fakat aşı çalışmaları 1-1,5 sene sürüyor. Buna bağlı olarak en baştan beri süreci de hesaplarsak eğer bu yılın sonuna kadar maske takacağımızı öngörebiliriz." dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi Yamanel: Yıl sonuna kadar maskeliyiz #1

  "ELDİVENİ ÖNERMİYORUZ"

  Yamanel, eldiven konusuna da değinerek ''Eldiven taktıktan sonra yalancı biz özgüven oluşuyor ve ardından bu eldivenle kişi o hisle her yere dokunabiliyor ve böylece alınan mikropları her yere bulaştırma ihtimali de oluyor. Bu nedenle yalancı özgüveni oluşturmamak için eldiveni önermiyoruz. Sadece el hijyenini öneriyoruz. Eldiven taksak bile eldiveni çıkardıktan sonra da yine el hijyenine mutlaka dikkat etmemiz gerekir. Marketlerde temasta bulunduktan sonra özellikle elimizi yüzümüze mutlaka götürmememiz gerekiyor." dedi.

  "ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA HENÜZ VİRÜS SONLANMADI"

  Vatandaşa tedbirler konusunda gevşememe uyarısında bulunan Prof. Dr. Yamanel, "Ülkemizde ve dünyada henüz virüs sonlanmadı. Virüs sonlanana kadar mutlaka yeni normale alışmamız gerekiyor. Kontrollü sosyal hayat kurallarını unutmamamız gerekiyor. Bunların olmazsa olmazı maske takmak, maskeyle birlikte sosyal mesafeye uymak, el hijyenine ve diğer temizlik tedbirlerini uygulamamız gerekiyor. Ve kalabalık oluşturmayacak şekilde de davranmamız gerektiğini hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor." diye konuştu


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir