Euro
10.3296
-0.65%
Dolar
8.6628
-0.65%
Altın
498.91
0.36%
Borsa
1.419
0.33%
Bitcoin
326.432
-3.47%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Ayçekirdeği kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor

  Türkiye'de sıkça bulunan ayçekirdeğiyle ilgili yapılan araştırmalar, ayçekirdeğin sağlık açısından çok faydalı.
  • 02.09.2013 - 09:51
  Ayçekirdeği kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor

  Ayçekirdeği kanser hücrelerinin çoğalmasını engelliyor #1

  Besinin vücudun zarar görmüş hücrelerde DNA onarımı ve sentezini sağladığını, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve vücudun eskimiş veya anormal hücrelerden kurtulmak için kullandığı kendi kendini imha mekanizması olan apaptozu uyardığını ortaya koydu.

  TAM BİR KORUMA KALKANI

  Dünyadaki birçok sağlık kuruluşu ayçekirdeğin sağlık açısından faydalarını doğrularken, yapılan yeni araştırmalar ise ayçekirdeğinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yalnızca çeyrek bardak ayçekirdeğiyle günlük E vitamini değerinizin yüzde 90'dan fazlasını karşılayabiliyor. Ayçekirdeği, kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde çok önemli bir rol oynayan E vitamini bakımından olağanüstü bir kaynak olarak göze çarpıyor. Ayçekirdeği, DNA dahil hücre zarları ve protein yapısını okside eden ve zarar veren serbest radikaller ve maddelerin etkilerine karşı hücrelerin korunmasına da yardımcı oluyor. Bu besin maddesi, kan dolaşımının korunmasına ve alyuvar (RBC) üretimine de yardımcı oluyor.

   ZARAR GÖRMÜŞ HÜCRELERİ ONARIYOR

  Ayçekirdeği iyi bir selenyum kaynağı olarak da dikkat çekiyor. Araştırmalar düşük miktarda selenyum alımı ile kanser arasında güçlü bir korelasyon olduğunu öne sürüyor. Günlük alınması gereken selenyumun yüzde 30'dan fazlasını yarım bardak ayçekirdeği karşılayabiliyor. Selenyumun, zarar görmüş hücrelerde DNA onarımı ve sentezini sağladığı, kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediği ve vücudun eskimiş veya anormal hücrelerden kurtulmak için kullandığı kendi kendini imha mekanizması olan apaptozu uyardığı ortaya kondu. Magnezyum açısından da zengin olan Ayçekirdekleri, çapraz bağlantı kolajen ve elastine dahil olan enzimlerin fonksiyonu, kemik ve eklemlerdeki güç ve esnekliği de sağlıyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir