Petrol
110.29
1.08%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.481
4.19%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C
  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf

  Altın gün batımı, kumlu plajları ve hırçın rüzgarıyla Kaliforniya dalgaları, sörf tahtanızı hiçbir zaman hayal kırıklığına uğratmaz.
  • Özel İçerik
  • 13.09.2018 - 09:17
  • Güncelleme : 13.09.2018 - 12:33

  Selen KALDIRIM/ selen.kaldirim@ensonhaber.com

  Herkes bir okyanusa sahip olsaydı, eminim hepimizin birer sörf tahtası olurdu. Bakınız 1998'den beri Hawaii'nin ata sporu. Dalgalar ile dans etmeyi ve rüzgârla yarışmayı tutku haline getiren sporcular için Kaliforniya'da her zaman bir dalga var. Üç tarafı denizlerle çevrili Anadolu kıyıları su sporları meraklıları için adeta bir cennet ama biz daha çok tahtaya çıkmak yerine üzerine oturduğumuz sporları seviyoruz; kanosuydu, muzuydu, jetskisiydi falan filan...

  KALİFORNİYA SÖRFLE YAŞIYOR

  Şimdi bir su sporunun doğayla olan uyumuna şahit olacaksın. Sörf sporu, 100 yıl önce Hawaii'den Kaliforniya'nın uzanan kıyılarına gitti. Sörf Kaliforniya kültürünün ikonik bir parçası olmakla kalmayıp, aynı zamanda okyanusa ve çevreye saygılı olmanın da bir parçası. Bunun en büyük ironisi, Kaliforniya'nın ruhunu temsil eden başka bir sporun olmaması. Kuzey Kaliforniya'dan güney Kaliforniya'ya kadar yüzlerce, Golden State sahili boyunca istemeyeceğin kadar dalga var.

  Üstelik Kaliforniya Valisi Jerry Brown, devletin “resmi” sporu olarak 20 Ağustos günü sörfü kanun haline getiren bir yasa tasarısı imzaladı. Anlayacağın bu işi oldukça ciddiye alıyorlar.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf ViDEO

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #1

  DÜNYADAKİ EN İYİ DALGALARI YAKALAMAK

  Dünya yüzeyinin yüzde yetmiş bir kısmı suyla kaplı ancak tüm gelgitler kıyıya çıkmaz. Büyük dalga sörfçüler, en güçlü dalgaların kırıldığı noktaları bulmak için dünyayı dolaşır. Okyanus boyunca esen rüzgârlar 30 metrelik dalgalar eşliğinde deniz fırtınaları sırasında düzenli olarak yayılır. Dalgayla dans etmek yetenekten çok daha fazlasını istiyor; en başta denge.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #2

  Ben senin için Kaliforniya sahillerinde sörf yapmanın nasıl bir duygu olduğunu anlaman için en iyi 8'den ve daha sonra diğer dalga bölgelerinden bahsedeyim.

  San Clemente

  Güney Kaliforniya'nın bu mücevheri, San Mateo Deresi'nin ağzındaki San Clemente şehir sınırlarında yer alır. Bu plaj çeşitli dalga özelliklerine ev sahipliği yapan uzun bir alan. Aynı zamanda ASP Dünya Turu etkinlikleri ve NSSA Ulusalları gibi spordaki büyük etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Ancak, bir pazartesi sabahı aynı dalganın 200 insanı delip geçtiğini görürseniz şaşmayın...

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #3

  Rincon, Santa Barbara

  Santa Barbara'nın taç mücevheri olan Rincon Beach, en  bakımlı plajlara ve dalgalara sahip. Bu plaj, orta veya daha gelişmiş sörfçüler için oldukça ideal. Rincon, Kaliforniya'nın Ventura ve Santa Barbara hattının sınırında yer alıyor. Yıllar boyunca, Rincon, sörfün ilerleyişinden sorumlu olan ve Tom Curran ve Bobby Martinez gibi tanınmış sörfçülerin tükenmesinden sorumlu sörf noktasıydı. Bugün hala birçok sörfçü tahtasını alıp Rincon'a geliyor. Yeni başlayanlar için Rincon dalgalarıyla dans etmenin mantıklı bir karar olmadığı söylemek lazım.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #4

  Del Mar, San Diego

  San Diego'da ya da tüm Güney Kaliforniya'da bir sörf noktasının, Del Mar'dan daha güvenilir olması mümkün değil. En kalabalık yaz kalabalıkları için bile yeterli bir alana sahip olan bu sahil, öğleden sonra yer arayan bir sörfçüye kendini ödünç veriyor. Herkese yetecek kadar dalga var.

  Del Mar'ın kuzey yarısı, özellikle orta seviyede daha fazla sörf yapma eğiliminde olanlar için en iyi yerlerden biri. Bununla birlikte, Del Mar boyunca sunulan sörf dersleri mevcut ve uygun bir rehberlik ve talimatla, dalgaları yakalamak için şanslarını denemek isteyenler varsa, buyurun bekliyoruz.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #5

  Steamer Lane, Santa Cruz

  Steamer, soğuk suyu ve dünya standartlarında sörf dalgalarına sahip olmasıyla ünlü. Kimler kimler ne şovlar yaptı bu sularda... Suda değilsen bile gitmelisin, noktanın hemen üzerindeki kayalıklar mükemmel bir bakış açısı sağlar. Gün batımına doğru tahtasının üzerinde çırpınan insanları izlersin.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #6

  Huntington, Huntington Plajı

  Huntington, bazılarının "mükemmel dalga" olarak adlandırdığı bir plaj. Yıllık dünya sörf şampiyonaları burada yapılıyor. Profesyonel bir sörf dalgası nasıl olur, Huntington bunu sana gösteriyor.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #7

  Blacks Beach, San Diego

  Dalgalarla dolu Blacks Beach'tesiniz. Sualtında bir kanyona sahip olan Blacks, San Diego'nun en güçlü dalgalarının sahibi. Yeni başlayanlar için tavsiye edilmeyen bir sörf noktası. Tahtayı kurtarırız ama sizi ne yaparız bilmem... Sahile giden köpek için bile tehlikeli; sen düşün artık.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #8

  Mavericks, Half Moon Bay

  Mavericks, Kuzey Kaliforniya'da ünlü bir soğuk su molası. Bu doğru nokta kırılması, kışın en popüler nokta olmakla beraber dünyanın her yerinden büyük dalga binicileri sınırlarını test etmek ve devleri gezmek için buraya geliyor. Fotoğraf sana ne anlatıyor? Boğulmak? Tehlike? Fazla büyük? Yok artık? Kesinlikle doğru düşünüyorsun.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #9

  Malibu, Los Angeles

  Birçok Güney Kaliforniya sörfçüsü için epik bir dalga var burada. Malibu tipik olarak, uzun tahtalar ve maceraperestler için mükemmel olan daha yavaş / küçük bir kırılmalar yapar. Hafta sonları tahtasını alan Malibu sahiline koşuyor. Normalde de pek bir seviliyor bu plaj; sörf yapmasan da git derim.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #10

  TÜRKİYE'NİN SÖRF KOYLARI

  Karadeniz’den Ege’ye, Marmara’dan Akdeniz’e farklı sörf merkezleriyle sen de bir sörfsever olabilirsin.  İster dalga sörfüne ister rüzgâr sörfüne gönül vermiş olun; dalgalarla dans edecek her zaman bir yer vardır. Türkiye’de sörf denildiği zaman akla ilk gelen Alaçatı koyları olsa gerek.  Milli sporcuların ve profesyonel eğitmenlerin işlettiği pek çok sörf merkezi bulunduran Alaçatı Liman Mevkii’nde başlamaya ne dersin?

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #11

  DATÇA'DA RÜZGAR SÖRFÜ

  Rüzgâr sörfü mü? O zaman Datça'ya hoş geldin. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sert rüzgâr alan bölgede sörf keyfine varacaksın. Akyarlar koyunun tertemiz, cam gibi berrak denizi yumuşak dalgalara sahip olması da bir başka cazibe noktası. Antalya'nın Alanya'sını da unutmamak lazım. Sıcak yaz günlerinde su zevkinizi farklı bir boyuta taşıyarak bol tuzlu bir deneyime sahip olabilirsin.

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #12

  Karadeniz’in hırçın dalgaları ile kum zemini birleştiren Şile dalga sörfçülerinin sıklıkla tercih ettiği merkezler arasında bulunuyor. Varsa böyle bir niyetin, sörf tahtanı alarak işe başla!

  Kaliforniya’nın resmi devlet sporu: Sörf #13

  KALİFORNİYA'NIN DİĞER DALGA PLAJLARI

  Huntington City Plajı

  Turmalin Sörf Parkı Plajı

  San Onofre Eyalet Plajı - Sörf Plajı (Yaşlı Adam)

  Venedik Şehir Plajı

  Manhattan Şehir Plajı

  Hermosa Şehir Plajı

  Swami Plajı

  Pasifik Sahili

  Surfers Point Plajı

  Trestles Plajı

  Pismo Beach İskelesi Plajı

  Capitola Plajı

  Windansea Plajı

  Topanga Plajı

  Batı İskelesi View Beach - Kama

  Pleasure Point Plajı

  Scripps Plajı

  Beacon's Plajı

  Zuma Plajı

  Ocean Beach City Plajı

  Vandenberg AFB'de Surf Plajı

  Sörfçüler Plajı

  Seal Plajı

  Güney Kumsalı

  Malaga Koyu Plajı

  Depresyonlar Plajı

  Tamarack Eyalet Plajı

  Kanca

  Capistrano Plaj Parkı

  Campus Point Plajı

  Bolinas Plajı

  Kuzey Salmon Creek Plajı

  Stinson Plajı

  Big River Plajı

  Morro Rock City Plajı

  Cardiff State Plajı - Sahil Plajı

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir