Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
416.328
-0.05%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  Tortum Şelalesi'ne ziyaretçi akını

  UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen, Türkiye'nin en büyük şelalesi Tortum Şelalesi, sonbaharda da ziyaretçilerin ilgi odağı.
  • AA
  • 18.09.2017 - 06:25
  Tortum Şelalesi'ne ziyaretçi akını

  Erzurum-Artvin karayolunun 110'uncu kilometresinde, 2016 yılında Türkiye'nin 11'inci sakin şehri seçilen Uzundere ilçesi sınırlarında bulunan şelale, 21 metre genişliğinde, 48 metre yükseklikten akıyor.

  Tortum Şelalesi'ne ziyaretçi akını

  Tortum Şelalesi'ne ziyaretçi akını

  Tortum Şelalesi ne ziyaretçi akını #1

  UNESCO'NUN DÜNYA MİRASI'NA ADAY

  Balıklı Köyü yakınlarında bulunan dağda 18'inci yüzyılda yaşanan heyelan sonucu meydana gelen Tortum Şelalesi, UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen Türkiye'nin en büyük şelalesi olma özelliğini taşıyor.

  Tortum Şelalesi ne ziyaretçi akını #2

  YILDA 5 BİN TURİST GELİYOR

  Aynı zamanda dünyanın en yüksek şelalelerinden olan bu doğa harikası, yılda yaklaşık 5 bin yerli ve yabancı turist çekiyor.

  Suyun coşkulu aktığı günlerde muhteşem görünüme bürünen şelalenin suyunun zerrecikler halinde uçuşması, sürekli gökkuşağına benzer görüntü oluşturuyor.

  Yılın her mevsimi güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakan şelalenin alt kısmına demir korkuluklu taş merdivenlerden inilebiliyor, diğer taraftaki merdivenleri takip ederek tekrar üst bölüme çıkılabiliyor.

  Tortum Şelalesi ne ziyaretçi akını #3

  ISLANMA TERASINA VE GÖLETLERE YOĞUN İLGİ

  Şelalenin önünde yer alan seyir terası, manzarasıyla ıslanma pahasına da olsa ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor.

  Ayrıca bazı ziyaretçiler şelalenin alt kısmında bulunan küçük göletlerde yüzerek suyun keyfini çıkarıyor.

  Tortum Şelalesi, doğa ve fotoğraf tutkunlarının da uğrak mekanlarından biri.

  Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler, şelale çevresinde bulanan mesire alanlarında piknik yapma ve dinlenme imkanı da bulabiliyor.

  Tortum Şelalesi ne ziyaretçi akını #4

  "ZİYARETÇİLER İÇİN HARİKA BİR ATMOSFER"

  Ziyaretçilerden amatör fotoğrafçı Hasan Cellat, Doğu Anadolu Bölgesi'nin cennet mekanlarından Tortum Şelalesi'nin insanı etkilediğini söyledi.

  Cellat, "Türkiye'nin dört bir yerinden ve yurt dışından gelen ziyaretçiler harika bir atmosferde mest oluyor. Bazıları da suya girerek serinliyor. Bu muhteşem güzelliği herkesin görmesi lazım." dedi.

  Erzurum'dan gelen Hüseyin Ergün de Türkiye'de böyle başka bir şelalenin bulunmadığını dile getirerek, bu güzelliğin Erzurum'a yakınlığını kendileri için şans olarak nitelendirdi.

  Tortum Şelalesi ne ziyaretçi akını #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir