Euro
10.832
0.05%
Dolar
9.2978
0.04%
Altın
529.09
0.09%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
596.554
3.23%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Sivas'ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu

  Gürün ilçesinde milattan önce 2 binli yıllarda Hititler'in yaptığı ve apartman görünümündeki kaya mağaraları, mimari yapısı ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.
  • AA
  • 21.09.2021 - 05:32
  • Güncelleme : 21.09.2021 - 08:42
  Sivas'ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu

  Dağ yamacında yan yana ve alt alta sıralanan Gürün'deki kaya mağaraları, 3 ve 5 katlı ilkel bir apartman görüntüsünü andırıyor. Kayaçların kolay aşınabilmesi özelliği nedeniyle Hititlerin bu mağaraları işleyerek katlı yapı görünümüne kavuşturdukları tahmin ediliyor.

  KIŞLIK MALZEME SAKLANIYOR

  Kısa süre öncesine kadar mahalle halkı tarafından kışlık malzemelerin saklandığı kaya mağaraları, Sivas'ın tanıtımı açısından da önem arz ediyor.

  Sivas'ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu-Video

  Gürün Türk Telekom Çok Programlı Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Levent Malkoç, yazıyı Anadolu'ya getiren medeniyetin Asurlular olduğunu hatırlatarak Mezopotamya'dan Kayseri Gültepe'ye kadar bu medeniyetin egemenlik kurduğunu belirtti.

  Sivas ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu #1

  "GÜRÜN, TARİHİ KRAL YOLU  VE İPEK YOLU ÜZERİNDE"

  Asurluların bir süre Gürün'e de hakim olduğunu hatırlatan Malkoç, "Gürün aynı zamanda tarihi Kral Yolu'nun ve İpek Yolu'nun da uzantıları üzerindedir. Tamamı insan yapımı olan bu mağaralar Hitit, Asur, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine de tanıklık etmiştir." ifadelerini kullandı.

  Sivas ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu #2

  "MAĞARANIN GİZEMİ, ÇÖZÜLMEYİ BEKLİYOR"

  Çok yakın bir zamana kadar mağaraların soğuk hava deposu, odunluk ve hayvan yemlerinin saklandığı bir alan olarak kullanıldığını belirten Malkoç, şunları kaydetti:

  "Bu mağaraların 1590 rakımlı düzlük arazide taşlardan kolasal mimari ile inşa edilen Burç Evi Kalesi'ne kadar gittiği söylenmektedir. Bunu test etmek için gençlik yıllarımızda ben ve arkadaşlarım mağaraların bir tanesine girdik ve bir saat kadar da ilerledik. Ancak ileri kısımlarda yol gittikçe zorlaşıyordu ve meşalelerimizde azalmıştı. Bu yüzden bu gizemli mağaranın nereye kadar gittiğini keşfedemedik."

  Sivas ta Hititler dönemine ait apartmanlar ilgi odağı oldu #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir