taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.759
6.417
1527.06
97149.04
282.791

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan HSYK teklifi

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, HSYK düzenlemesi ile ilgili önerilerde bulundu.

22.01.2014 - 15:24..
Whatsapp ile paylaş

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan HSYK teklifi

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, HSYK’nın yapısında değişiklik öngören kanun teklifi ve TBB tarafından önerilen yeni HSYK modeline ilişkin basın toplantısı düzenledi. Feyzioğlu, "HSYK; Yüksek Hakimler Kurulu ve Yüksek Savcılar Kurulu olarak mutlaka ikiye ayrılmalıdır. Kurullarda görev yapacak yüksek yargı kaynaklı üyelerin, bu yargı organlarının kendi yargı üyeleri arasından seçilmeleri esas olmalıdır" diye konuştu.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye’nin cayır cayır yanan gündemi adalettir. Adalet için etkin, bağımsız, tarafsız ve adil yargılama yapacak bir sistemi kurmak zorundayız. Yaşamakta olduğumuz devlet krizinden yurttaşlarımız, Milletimiz, ülkemiz, devletimiz ve çocuklarımız için çıkarmakla yükümlü olduğumuz fırsat işte budur. Gelin el ele verelim ve çözüm üretelim. Yolsuzluklarla mücadele kuşkusuz son derece önemlidir. Yolsuzluk soruşturmalarının engellendiği algısı hukuk sistemimize büyük zarar vermektedir.

''BİZİM KIBLEMİZ İNSANDIR''

Devletin içinde, özellikle yargı organında ve emniyet teşkilatında yasal hiyerarşik yapı dışında bir başka yapının bulunduğu iddiaları da yurttaşlarımızın elinden hukuki güvenlik içinde yaşama hakkını çekip almaktadır. Ülkede hemen herkes bir soruşturma veya dava söz konusu olduğunda ilgili hakim, savcı ve emniyet görevlisi için "hangi taraftan'' sorusunu sormaya başlamıştır. Bu, doğrudan doğruya devletin ve ülkenin temellerinin sarsıldığı andır. Ülke temelsiz kalırsa, her biri birbirinden gösterişli binaların içindeki makam sandalyelerinin hiçbir değeri kalmaz. Malumunuz geçen haftayı HSYK Kanunu değişikliğinin yarattığı yeni bir kriz ve büyük bir gerginlik ortamında geçirdik. Ülkenin bu en önemli meselesi konusunda yine bir uzlaşı ve diyalog ortamı oluşmadı. Bu yaşadıklarımızın, toplumu, rahata, huzura ve bütün bunları sağlayacak hukuki güvenlik hakkına yaklaştırmadığı ortadadır.

KANUN TEKLİFİ YARGI BAĞIMSIZLIĞINA AYKIRIDIR

İktidar partisi mensubu bir kısım milletvekilinin teklifiyle meclise gelen ve hükümet tarafından desteklenen HSYK’yı düzenlemeye yönelik kanun teklifi yargı bağımsızlığına aykırıdır. Bu konuda TBB olarak Meclis komisyonlarına katıldık ve ayrıntılı raporumuzu sunduk. Bu teklife yargı bağımsızlığını sağlamaya yönelik evrensel ilkeleri esas alarak karşı çıkışımız, bugün HSYK’nın yapısını savunduğumuz ve HSYK’nın Türkiye’de yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağladığını düşündüğümüz anlamına asla gelmemelidir.

"DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ YANLIŞTIR"

"Değişiklik teklifi yanlıştır; birçok bakımdan Anayasaya aykırıdır; ülkenin ve yurttaşlarımızın üstün menfaatine olacak yapıcı bir tartışma ortamının sağlanması açısından geri çekilmesi gereklidir. Bu teklife karşı çıkarken, mevcut HSYK’nın yapısını savunur, devamını ister bir pozisyon almak ise asla savunulamaz. Daha dün, 12 Eylül 2010 referandumu öncesinde HSYK’nın o zaman önerilen yapısına karşı çıkanların, bugünkü değişiklik teklifi karşısında bu yapıyı savunur algısı yaratmaları doğru değildir. Ortalık, tabiri caizse toz dumandır; Milletimizin talebi daha fazla çelişki değil, yurttaşlarımıza adalet ve hukuki güvenlik sağlayacak bir çözüme ulaşılmasıdır. Hayati soru, "yargının kime bağlanacağı" olamaz; yurttaşlarımız için sormamız gereken soru " yargının bağımsızlık ve tarafsızlığının nasıl sağlanacağıödır. Ayrıntılı olarak sunduğumuz raporda da görüleceği üzere Mevcut HSYK’nın üye yapısı bağımsızlık ve tarafsızlığı sağlamaya çok uzaktır. Öyleyse bütün siyasi partiler, TBB ve ilgili sivil toplum örgütlerinin kısa sürede bir araya gelerek HSYK’nın yapısını ve işleyiş düzenini yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlayacak şekilde değiştirecek bir anayasa değişikliği konusunda uzlaşmaları tek çaredir. Tabiri caizse ’onun değil benim olsun’ yaklaşımından vazgeçilerek yargının "Milletin yargısı" olduğu artık görülmelidir. Malum "Berlin’de h?kimler varö diye bir söz vardır. Buradan bilip bilmeyen herkese sesleniyorum: Türkiye’nin her köşesinde namuslu, fedak?r, bilgili, vicdanlı binlerce h?kim vardır; binlerce savcı vardır; on binlerce adalet savaşçısı avukat vardır. Çağdaş, güvenilir, evrensel standartları yakalamış bir sistem kurulmalı ve yargı, yargıya bırakılmalıdır" diye konuştu. Kim bu Metin Feyzioğlu?

TBB’NİN HSYK’NIN YENİDEN YAPILANMASINA İLİŞKİN TEKLİFİ

(1) YÜKSEK HAKİMLER KURULU

Başkan (Yargıtay Başkanı) Yargıtay Genel Kurulu’nun mensubu olan hakimler arasından seçtiği 3 üye

Danıştay Genel Kurulu’nun mensubu olan hakimler arasından seçtiği 2 üye

Cumhurbaşkanının doğrudan atadığı 1 üye

TBMM’nin 2/3 nitelikli çoğunlukla doğrudan seçtiği 3 üye

İlk derece mahkemelerinde, bölge adliye mahkemelerinde, bölge idare mahkemelerinde, istinaf mahkemelerine, yüksek mahkemelerin tetkik hakimliklerinde görev yapan hakimlerin kendi aralarından seçtikleri 4 üye Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nca avukatlar arasından seçilen 2 üye Yargıtay Genel Kurulu’nun Yargıtay Başsavcılığında görevli savcılar arasından seçtiği 1 üye

(2)YÜKSEK SAVCILAR KURULU

Başkan (Yargıtay Başsavcısı)

Yargıtay Genel Kurulu’nun Yargıtay Başsavcılığında görev yapan savcılar arasından seçtiği 2 üye, mensubu olan hakimler arasından seçtiği 1 üye

Danıştay Genel Kurulu’nun Danıştay Başsavcılığında görev yapan savcılar arasından seçtiği 1 üye İlk derecede görev yapan savcıların kendi aralarından seçtiği 3 üye

TBMM’nin seçtiği 1 üye Cumhurbaşkanının atadığı 1 üye Türkiye Barolar Birliği Genel Kurulu’nun avukatlar arasından seçtiği 1 üye"

HUKUK KURULTAYI DÜZENLEYECEK

Fevzioğlu, "Etkin, bağımsız, tarafsız, kanun önünde eşitlik ilkesine saygılı, adil yargılama ilkesini ve savunma hakkını içselleştirmiş bir yargı sistemine kavuşmak için Türkiye Barolar Birliği’nin bütün gücü ve birikimiyle katkı vermeye hazır olduğunu bu çerçevede en kısa sürede Yargı Reformu konulu büyük bir Hukuk Kurultayı düzenleyeceğiz. Siyasi partilere, üniversitelere, sivil toplum örgütlerine ve tüm kamuoyuna saygıyla duyururuz" dedi.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir