Euro
15.0788
-1.00%
Dolar
13.5078
-1.04%
Altın
776.5550
-1.46%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
507.915
1.75%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  İnternette reklam istemeyen Google'a para verecek

  İnternetin olduğu her cihazda olan ve her cihazda da reklam gösteren Google, reklam görmek istemeyen kullanıcılar için yeni bir çalışma başlattı.
  • 27.11.2014 - 04:54
  İnternette reklam istemeyen Google'a para verecek

  google

  İnternet'in Google ile eşdeğer olduğu günümüzde, video izlerken YouTube üzerinden, girdiğimiz WEB sitelerine AdSense üzerinden, mobil uygulamalarda da AdMob ile bizlere reklam gösteren Google, kısaca pek çok yerden bizlere reklam gösteriyor.

  GMail ve Chrome başta olmak üzere pek çok kaynaktan bizim ilgilendiğimiz dataları alan ve ilgi yönlerine göre reklam gösteren Google, gelirlerinin çoğunu reklam üzerinden kazanıyor. Ayrıca kurulan sistemde sadece Google değil, içerik geliştiriciler de Google'dan para kazanıyorlar.

  Shiftdelete'in haberine göre; Google, gelirlerinin önemli bir kısmını oluşturan dijital reklam yayıncılığı noktasında önemli bir karar alma aşamasında. Şimdilik beta olarak başlattığı uygulamada, kısaca Google'a para verenler reklam görmeyecekler.

  AYDA BİR KAÇ DOLAR VE REKLAM YOK

  Google Contributor adıyla başlayan ve şimdilik deneme aşamasında olan yeni hizmet, kullanıcıların Google'a ödeme yapmaları durumunda reklam görmemelerini amaçlıyor.

  Google'a göre yeni hizmetin amacı, hem içerik oluşturucular ve geliştiriciler için yeni bir kazanç modeli oluşturmak hem de kullanıcıların reklamlardan sıkılmamasını sağlamak.

  Google Contributor ile geliştiriciler ve site sahiplerinin katılımıyla büyüyecek bir yapıya sahip olacak. Aylık 1 - 3 Dolar arası bir ödeme yapıp, reklam görmeyeceksiniz.

  Kişilerin ödediği paradan, girilen tüm siteler kendilerine düşen payı da alacaklar. Bu da yeni bir kazanç modeli olacak.

  ON YAYINCI, GOOGLE CONTRİBUTOR'A KATILDI

  Mashable, Science Daily, The Onion, WikiHow, Imgur, Urban Dictionary başta olmak üzere 10 yayıncının katıldığı ve deneme aşamasında olan Google Contributor, kullanıcılardan yoğun ilgi görürse yayılarak kullanım oranlarını artıracak.

  Tabi burada reklam engelleme yazılımlarının zaten piyasada olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Google'a ödeme yapmadan zaten pek çok kullanıcı reklam görmemeyi sağlıyor.

  Fakat şunu da belirtmekte fayda var. Özgün içerik üreten sitelerin de reklam gelirlerine de ihtiyaç var. Google, bu çözümle beraber orta yolu bulacak gibi gözüküyor. Hem kendi payını alacak, hem kullanıcılara reklam gösterilmeyecek, hem de siteler kazanacak. Tabi burada siteler ne kadar kazanacak zaman gösterecek.


  Görüş Bildir