Petrol
108.85
-0.24%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.315
-1.35%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Markaların Instagram ile ilgili dikkate alması gerekenler

  Instagram, pazarlamada görsel dili kullanan markalar için öne çıkmaya başladı.
  • Haber Merkezi
  • 27.11.2018 - 11:13
  • Güncelleme : 27.11.2018 - 11:13
  Markaların Instagram ile ilgili dikkate alması gerekenler

  Markaların Instagram ile ilgili dikkate alması gerekenler #1

  Profesyonel sosyal medya hizmetleri sunan Crovu, fotoğraf paylaşımı ile sınırladığı konseptine videoyu ekleyen, hikaye özelliği ile sosyal medya algısına yeni bir boyut kazandıran Instagram ile ilgili ilginç istatistikleri derledi.

  800 MİLYON AKTİF KULLANICI

  Facebook ve Youtube’un ardından, sosyal medya platformları içinde zirvede yer alan Instagram’ın aylık 800 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Türkiye’deki aktif Instagram kullanıcısı sayısı ise 30 milyonun üzerinde. Türk Instagram kullanıcılarının %62’si, 18-34 yaş aralığında. Kitlesel bir pazarlama çalışması için Instagram’ın olmazsa olmaz bir niteliğe sahip olduğu artık inkar edilemez.

  HER GÜN 95 MİLYON FOTOĞRAF

  Instagram’da her gün, dünya genelinde 95 milyon fotoğraf yükleniyor. Videolar ve hikayeler ile birlikte ortaya çıkan içerik ve etkileşim ise bambaşka noktada. Instagram’da beğeni tuşuna ise her gün 4,2 milyar kere dokunuluyor. İçeriğin her şey olduğu dijital dünyada, kullanıcı bazlı görsel içeriklerin merkezi olarak ifade edebileceğimiz Instagram, pazarlamada görsel dili kullanan markalar için diğerlerine nazaran daha da önemli.

  BİR İNSTAGRAM KULLANCISI 15 DAKİKA ZAMAN AYIRIYOR

  Instagram kullanıcılarının araştırma sonuçlarına bakıldığında, kullanıcı bazında uygulamada geçirilen günlük süre 15 dakika. Sosyal platformlarda harcanan toplam zaman ise ortalama 130 dakika olarak ifade ediliyor. Instagram’ın, dijital içerik tüketim alışkanlıkları içindeki yerini bu rakamdan görebiliyoruz.

  GENÇLERİN FAVORİ SOSYAL AĞI

  Instagram kullanıcılarının demografik özelliklerine baktığımızda, ilginç bir yaş ortalaması görüyoruz. 35 yaşın altındaki Instagram kullanıcılarının oranı tam %90. Yani Instagram Y ve Z kuşağının favori sosyal ağı diyebiliriz. Özellikle Facebook, kullanıcılarının yaş ortalamasının artışından ötürü son dönemde dikkat çekiyor. Demografik grafikte genç ve orta yaş kitlesinin ağır bastığı bu veri, hedef kitlesinde gençlerin ağırlıkta olduğu markalar için oldukça anlamlı.

  GENÇLERİN YÜZDE 24'Ü 'INSTGRAM BENİM FAVORİM' DİYOR

  Sosyal medya ajansı Crovu.co’nun verdiği bilgilere göre ABD’de yapılan araştırmalarda, gençlerin en çok sevdiği ve favorisi olarak gördüğü sosyal ağlar araştırıldı. Araştırmanın sonucunda, gençler içinde yüzde 24’lük bir kesim, Instagram’ın favori sosyal ağı olduğunu söyledi.

  Bu durum, Türkiye için de geçerli ve hatta daha yüksek bir marka bağı olduğunu söylersek yersiz olmaz. Hikayeler özelliğinin duyurulduğu günden beri Instagram, Türkiye’deki konumunu zirveye taşıdı. Şimdiden birçok markanın, reklam bütçelerindeki en büyük pastayı Instagram reklamları ve Instagram odaklı influencer pazarlama çalışmaları alıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir