Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
560.226
-2.56%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C
  Rusya'da Wi-Fi suyun altında çalıştırıldı

  Rusya'da Wi-Fi suyun altında çalıştırıldı

  Rusya'da kablosuz internet teknolojisi Wi-Fi suyun altında çalıştırıldı.
  • 26.01.2015 - 10:05

  Rusya da Wi-Fi suyun altında çalıştırıldı #1

  Rusya’nın Tomsk şehrindeki bilim insanları, su altında kablosuz bağlantı teknolojisini çalıştırmayı başardı.

  SANİYEDE 1.2 KİLOBİT

  Tomsk Politeknik Üniversitesi (TPU) Deniz Jeolojisi Telekominikasyon Laboratuvarı Bölüm Başkanı Yuri Svinolupov, yapılan testlerde saniyede 1.2 kilobit hızında veri aktarmayı başardıklarını söyledi.

  RUSYA'DA BENZERİ YOK

  Günümüzde Rusya’da benzer aletlerin saniyede 0.2 kilobit veri aktarabildiğini ifade eden Svinolupov, “Modem şu an 200 bit hızında veri aktarabiliyor. Aletin teknik özelliklerini yabancı ülkelerdekilerle karşılaştığımız zaman en iyiler arasında yer aldığını görüyoruz. Rusya’da ise benzeri yok” şeklinde konuştu.

  Rusya da Wi-Fi suyun altında çalıştırıldı #2

  SU ALTINDA HIZLI BİLGİ PAYLAŞIMI

  Bölüm Başkanı, bu yıl TPU bilim adamlarının Rusya Deniz Teknoloji Enstitüsü’ndeki meslektaşlarıyla ortak olarak modem üzerinde test yapacaklarını sözlerine ekledi. Tomsk Bölgesi Vali Yardımcısı Mihail Sonkin, projenin su altında belirli noktalara güvenli ve hızlı bir şekilde bilgi sağlamayı amaçladığını söyledi.

  ÇEVRE SORUNLARININ TESPİTİ

  Cihazın denizin 6 km derinliğinden veri aktarmayı başarabildiğini ifade eden Sonkin, “Önümüzdeki dönemde amacımız bilgi akışı, bilgi toplama ve aktarma, görüntü tanımlama gibi konulara yoğunlaşmak ve bu alanlarda çalışmalar yapmak” bilgisini verdi. Araştırmacılar gelecekte bu alıcıların çevre sorunlarının tespiti ve çözümünde yardımcı olabilmesini umuyor.

  Ortak kullanılacak standart bir veri paylaşımı sistemiyle, farklı gereçler kullanan araştırma ekipleri elde ettikleri verileri gerçek zamanlı bir şekilde paylaşıp birleştirebilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir