Euro
15.6634
0.73%
Dolar
13.8176
0.95%
Altın
787.49
0.34%
Borsa
2.032
1.37%
Bitcoin
690.624
-0.64%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Sahte koronavirüs takip uygulamaları verilerinizi ele geçirebilir

  Koronavirüs vakalarının izlenmesine yardımcı olan kötü amaçlı bir Android uygulaması, kullanıcı verilerini ele geçirerek fidye talep etti.
  • Haber Merkezi
  • 16.03.2020 - 13:43
  Sahte koronavirüs takip uygulamaları verilerinizi ele geçirebilir

  Çin'de ortaya çıkan ve şu anda Avrupa'da etkisini gösteren koronavirüs salgını, insanların en çok takip ettikleri konuların başında geliyor. Ancak kötü niyetli kişiler, akıllı telefon kullanıcılarının verilerine ulaşabilmek için son zamanlarda bu salgını kullanmaya başladı.

  Yeni keşfedilen fidye yazılımı Dubbed CovidLock, android uygulamalarının içine gizlenmiş bir şekilde bulundu. Bu yazılımı kullanan uygulamalar, kullanıcılara koronavirüs istatisliklerini canlı olarak takip etme imkanı sunduğunu iddia etse de aslında durum hiç de göründüğü gibi değil.

  Sahte koronavirüs takip uygulamaları verilerinizi ele geçirebilir #1

  KULLANICILARDAN FİDYE İSTİYOR

  Kullanıcılar, söz konusu uygulamayı telefonlarına yüklediğinde uygulama otomatik olarak telefonu kilitliyor ve kilidin açılması için 100 dolar değerinde bitcoin istiyor.

  Kullanıcılara 48 saat süre veren kötü niyetli kişiler, süre bitiminde ise telefondaki kişileri, fotoğrafları  ve videoları silerek telefondaki sosyal medya hasaplarını sızdırmakla tehdit ediyor.

  KONUMUNUZ İZLENİYOR

  Telefonunuzun şifresini kırabilmek için herhangi bir servise gitmeye çalıştığınızda ise telefonunuzdaki bütün veriler otomatik olarak siliniyor. Çünkü kötü niyetli kişiler, GPS verilerinizden konumunuzu anlık olarak takip edebiliyor.

  Sahte koronavirüs takip uygulamaları verilerinizi ele geçirebilir #2

  Siber güvenlik şirketi DomainTools, zararlı uygulamanın belirlediği şifreyi kırarak çok yakında herkese açık bir şekilde paylaşmayı planlıyor. Ayrıca uygulama geliştiricisinin bitcoin cüzdanları da yakından takip ediliyor.

  Uzmanlar, herhangi bir uygulamayı akıllı telefonunuza indirirken yorumları mutlaka okumanızı ve aynı zamanda uygulama geliştiricisini de iyi araştırmanız gerektiğini belirtiyor.

  Instagram: @eshteknoloji

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir