Euro
15.2927
0.33%
Dolar
13.5607
0.62%
Altın
804.3910
0.41%
Borsa
1966
1.09%
Bitcoin
518.542
4.03%
2ºC
İstanbul
Çok bulutlu 2 C
  Falcon 9 roketinde espresso makinesi

  Falcon 9 roketinde espresso makinesi

  "Falcon 9" roketi, Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı. Roketin taşıdığı Dragon kapsülünde espresso makinesi de bulunuyor.
  • AA
  • 15.04.2015 - 11:04

  spacex

  Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX'in Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme taşıyan "Falcon 9" roketi, Florida'daki Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı.

  UZAYA GÖNDERİLEN İLK ESPRESSO MAKİNESİ

  Roketin taşıdığı Dragon kapsülünün, cuma günü altı astronotun görev yaptığı UUİ'ye varması bekleniyor. 21 Mayıs'a kadar UUİ'de kalması planlanan kapsülde bin 800 kilogram teknik malzeme, yiyecek ve uzaya gönderilen ilk espresso makinesi bulunuyor.

  UUİ'de görevli İtalyan astronot Samantha Cristoforetti, Twitter'dan gönderdiği mesajında "Dragon'un üç gün sonra kapımıza gelecek olması inanılmaz bir şey" ifadesini kullandı.

  Falcon 9 roketinde espresso makinesi #2

  ÖZEL ESPRESSO MAKİNESİ ÜRETİLMİŞTİ

  Kasım ayından bu yana UUİ'de bulunan ve Amerikalıların filtre kahvesinden şikayet eden Cristoforetti için özel bir espresso makinesi üretilmişti. Falcon 9'un dün fırlatılması öngörülmüştü. Ancak roketin fırlatılışı, kötü hava koşulları nedeniyle bir gün ertelenmişti.

  BAŞARILI OLAMADI

  Bu arada Dragon kapsülü ayrıldıktan sonra okyanustaki platforma iniş yapmayı deneyen Falcon 9 roketi, yine başarılı olamadı. Daha önce yapılan iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

  Falcon 9 roketinde espresso makinesi #3

  OKYANUSA FAZLA SERT İNDİ

  SpaceX Başkanı Elon Musk, yaptığı açıklamada roketin okyanusa fazla sert indiğini belirtti. Şirket, haziran ayında UUİ'ye yeniden malzeme gönderecek. Falcon 9'un inişi konusunda da yeniden deneme yapılacak. SpaceX, roketleri ıskartaya çıkarmaktansa yeniden kullanmak istiyor.

  ŞİMDİYE KADAR 7 SEFER DÜZENLENDİ

  Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), uzay mekiklerinin 2011'de emekliye ayrılmasının ardından UUİ'ye ikmal için SpaceX Şirketi ile anlaşmıştı. SpaceX, şimdiye kadar UUİ'ye 7 sefer düzenledi.

  Falcon 9 roketinde espresso makinesi #4

  Falcon 9 roketinde espresso makinesi #5


  Görüş Bildir