Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
363.062
-0.12%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Telefon satışları yarı yarıya düştü

  Cep telefonunda sıfır taksit uygulaması tüketiciyi farklı çözüm arayışlarına itti.
  • 09.02.2014 - 09:31
  Telefon satışları yarı yarıya düştü

  Telefon satışları yarı yarıya düştü #1

  Tüketicinin taksit sınırını ne kadar zorlayacağı bilinmez ancak satışların düzenlemenin uygulanmaya başladığı son bir haftada cep telefonu satışlarının yarı yarıya düştüğü konuşuluyor. Eylem Türk'ün haberine göre düzenleme ile birlikte teknoloji marketlerindeki 3 milyar TL'lik ciroya sahip cep telefonu pazarının orta vadede yüzde 50-60 düşeceği öngörülüyor. Bu da yılda yaklaşık 1.5-2 milyar TL'lik bir rakama denk geliyor.

  'DURGUNLUK YARATTI'

  Necil Oyman Teknosa Genel Müdürü
  "1 Şubat'tan itibaren özellikle cep telefonu satışında sıfır taksit kuralını uyguluyoruz. Cep telefonu satışımız 2014'ün Ocak ayında gelecek düzenlemenin de etkisiyle yüzde 125 arttı. Beraberinde 1 Şubat itibariyle gelen yeni düzenlemeler cep telefonu satışlarında bir durgunluk yarattı. Satışlar yarı yarıya düştü diyebiliriz. Ancak şubat ayının ikinci yarısında ve mart ayında yeniden artışın yakalanacağını düşünüyoruz."

  'E-TİCARETİN ÖNEMİ ARTAR'

  Hakan Kayaman Gittigidiyor.com Satış Dir.
  "Cep telefonu satışlarında şubat ayının ilk günlerinde yüzde 50'ye varan oranda azalma yaşandı, ancak ilerleyen günlerle birlikte yavaş da olsa rakamlarda iyileşmeler görülüyor. Uygulamanın genel anlamda e-ticaret üzerinde olumsuz bir etki yaratacağı düşünülüyor, fakat e-ticaretin önemini artıracağına inanıyorum."

  'SÖZLEŞMELİ SATIŞ DÜŞÜNÜYORUZ'

  İlker Baydar Hepsiburada.com Genel Müdürü
  "Cep telefonunda taksitin biteceği endişesi ile aralık ve ocak aylarında cep telefonu satışlarımız yüzde 50 oranında artış gösterdi. Yeni düzenlemenin uygulanmaya başlandığı
  1 Şubat 2014 tarihinden bugüne de yüzde 50 düşüş var. Bu durumun önüne geçmek üzere, tüketici finansmanı ve operatör işbirliği ile sözleşmeli cihaz satışı gerçekleştirmek gibi çözümler üzerinde duruyoruz."

  BİLGİSAYAR SATIŞLARI DA DÜŞTÜ

  Kılınç Orhan Erdemir Gold Pazarlama Müdürü
  "1 Şubat itibariyle cep telefonu satışları yüzde 80 oranında düştü. Bu oran sektörün de beklemediği kadar yüksek bir düşüş oranı. Ayrıca dizüstü bilgisayar ve televizyon cirolarında da yüzde 40'a varan düşüşler yaşandı. Bunun nedeni de tüketicilerde, tüm elektronik ürünlerde taksit kalkmış gibi bir algı oluşması. Bu durumu aşmak için 9 taksit vurgusu yaptığımız pazarlama iletişimine geçtik."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir