Petrol
92.46
0.72%
Euro
18.4448
-0.55%
Dolar
18.5767
0.03%
Altın
1.02
-0.98%
Borsa
3469
0.00%
Bitcoin
376.586
0.75%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C
  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi

  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi

  Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Prof.Dr. Lütfi Öksüz ve ekibi, 500 metre menzilli elektromanyetik fırlatma sistemi hakkında bilgi verdi.
  • AA
  • 29.09.2016 - 02:34

  Yaklaşık 3 ay önce "elektromanyetik fırlatma sistemi" projesine başladıklarını ifade eden Öksüz, "Bu sistemde oluşturduğumuz elektromanyetik dalgalarla kullandığımız malzemeler üzerine bir kuvvet uyguluyoruz. Bu kuvvet de malzemeye bir itki sağlıyor ve belli bir hızla fırlatıyor. Elektromanyetik enerji ile gerçekleştirilen itki, normal kimyasal yakıtlarla yapılan itkilerden 5-10 kat daha fazla olabiliyor" dedi.

  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi #1

  SANİYEDE 300 KM

  Kurdukları sistemin şu andaki hızının saniyede 300 metre olduğunu dile getiren Öksüz, bu sistemin yurt dışındaki muadillerinin hızının saniyede 3 bin metre olduğunu, geliştirilmesi halinde bu hıza da ulaşabileceklerini belirtti.

  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi #2

  Öksüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Normal şartlarda fırlatma için barut gibi katı yakıtlar ile sıvı yakıtlar kullanılıyor. Bunlar etki tepki yasasına göre hareket ediyorlar. Barutun sağladığı termal enerji, kinetik enerjiye dönüşüyor ve önündeki füzeyi ya da içindeki cismi fırlatıyor.

  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi #3

  GELECEĞİN SAVAŞ TEKNOLOJİSİ

  Bu sistem, aklınıza gelen her şeyi fırlatabilecek düzeyde. Top olabilir, füze olabilir, tank mermisi olabilir. Sistemle fırlatma sayısını artırabilirsiniz. Elektromanyetik fırlatma sistemi ile artık barut kullanılmayacak. Bunun yerine elektromanyetik enerjiyi kullanabileceğiz. Bundan sonra savunma sanayisinde kullanılacak silahlar, elektromanyetik fırlatıcıların kullanıldığı silahlar olacak. Dünyada bunları gemilere monte etme çalışmaları devam etmektedir. Geleceğin savaş teknolojisinde lazerlerin ve elektromanyetik fırlatıcıların önemi çok fazla olacaktır."

  Türk üniversitesinden baruta alternatif fırlatma sistemi #4


  Görüş Bildir