Petrol
92.97
-5.28%
Euro
18.3317
-0.38%
Dolar
17.9616
0.16%
Altın
1.028
-1.02%
Borsa
2861
-0.11%
Bitcoin
435.439
-1.27%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin alternatif enerji tesisi açıldı

  Malatya Büyükşehir Belediyesi, birçok ilde uygulanmakta olan enerji yatırımlarından ziyade katı atıktan en üst düzeyde verim aldığı elektrik üretim tesisini hizmete sundu.
  • Haber Merkezi
  • 13.12.2017 - 16:23
  Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin alternatif enerji tesisi açıldı

  Yapılan çalışmalar neticesinde Malatya Büyükşehir Belediyesi, aynı anda hem çöpten hem de güneş enerjisinden yaklaşık 20 megawatt elektrik üretimi gerçekleştirecek. Malatya, bu rakam ile alternatif enerji üretebilen belediyeler arasında ilk sırada yer alıyor.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #1

  VAHŞİ ÇÖP DEPOLAMA SAHASINDA ELEKTRİK ÜRETİYOR

  Türkiye’de vahşi depolama sahasında ilk kez elektrik üreten Malatya Büyükşehir Belediyesi, Orduzu bölgesinde çöp alanına kurduğu Çöpgaz Elektrik Santrali’nde 2014 yılından bu yana saatte 2,4 megawatt elektrik üretiyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi, kendi alanında Türkiye’nin ilk örnek projelerinden birisi olan Malatya Entegre Çevre Projesi ile de, 3 ayrı teknolojiden toplamda 10 megawatt enerji üretimini gerçekleştirecek.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #2

  ETAP ETAP SÜRDÜRÜLÜYOR

  Malatya merkez ve ilçelerden günlük 600 ton çöp atığı; merkez ve ilçelerde bulunan aktarma istasyonları vasıtasıyla katı atık sahasına getirilecek ve ayrıştırma ünitesinden geçirilerek geri dönüşüm sağlanacak. Çöp atıklarından biyogaz reaktöründen, gazifikasyon tesisinden ve düzenli depolama sahasındaki deponi gazından elektrik enerjisi elde edilecek. Atık miktarını da yüzde 70 azaltacak olan ve saatte 10 megawatt elektrik üretecek olan proje, etaplar halinde hızlı bir şekilde sürdürülüyor. Büyükşehir Belediyesinin sürdürdüğü çalışmalar neticesinde Çevre Entegre Tesisi’nin en önemli ayaklarından biri olan Gazifikasyon Tesisi’nden elektrik üretimine başlandı.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #3

  ENERJİ YATIRIMLARINA ÖNEM VERİLİYOR

  Gazifikasyon Tesisi’ndeki çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya’nın özellikle sürdürülebilir enerji alanında Türkiye’nin enerji üssü haline gelmesi için yoğun bir çalışma sergilediklerini söyledi. Başkan Çakır, “Hâlihazırda mevcut çöp depolama sahasından saatte 2,4 megavat elektrik üretiyoruz. Bunun yanı sıra Malatya Çevre Entegre Projemiz kapsamında Gazifikasyon Tesisi’nden de elektrik üretimine başladık. Çarmuzu mahallemizde kurduğumuz güneş enerji santralinden de 3 megavatlık elektrik üretimine başlayacağız. Bu çalışmalarımız etaplar halinde devam edecektir.” şeklinde konuştu.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #4

  GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNDE ÇALIŞMALAR BİTME AŞAMASINDA

  Malatya Büyükşehir Belediyesi çöpten enerji üretim projelerinin ardından Güneş Enerjisi Projesi’ne de başlayarak çalışmaları bitirme aşamasına getirdi. Çarmuzu Mahallesinde kurulan Güneş Enerjisi santralinde saatte 3 megawatt elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediyesi, ikinci güneş enerjisi santralini ise Yeşiltepe Şehir Mezarlığı’nın yanında kuracak ve bu santralinde de saatte 1 MW enerji elde edecek.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #5

  İÇME SUYU ŞEBEKESİNE HES KURUYOR

  Malatya Büyükşehir Belediyesi, çöp ve güneş enerjisinden elektrik üretme projelerinin yanı sıra mevcut içme suyu şebekesi üzerine kurmakta olduğu hidroelektrik santrali  (HES) ile de enerji üretimi yapmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından ruhsatını aldı ve proje çalışmalarını tamamlama aşamasına getirdi. Önümüzdeki aylarda bu tesisten de saatte 1 megawatt elektrik üretilecek.

  Malatya Büyükşehir Belediyesi nin alternatif enerji tesisi açıldı #6

  GES OSB İÇİN TEKLİF YAPILDI

  Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin güneş enerjisi bakımından en verimli illerinden biri olan Arapgir ve Darende ilçelerinde Güneş Enerjisi Organize Sanayi Bölgesi kurulması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na da teklifte bulunuldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir