Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.602
0.84%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  Uzayda düğünü mümkün kılan girişim: Space Perspective

  Uzay araştırma şirketi World View Enterprises, Spaceship Neptune isimli sıcak hava balonu benzeri uzay gemisiyle, insanlara uzay yolculuğu yaşatacak.
  • Haber Merkezi
  • 21.06.2020 - 11:17
  Uzayda düğünü mümkün kılan girişim: Space Perspective

  Son yıllarda birçok şirketin üzerinde çalıştığı uzay turizmi, gelecekte insanların rahatlıkla uzaya seyahat etmelerini sağlayacak.

  Örneğin  Virgin Galactic ve Blue Origin gibi şirketler tarafından tanıtılan yüksek hızlı yörünge uçuş paketleri, insanların çok daha rahat bir şekilde Dünya atmosferine yaklaşmasını mümkün kılacak.

  Geçtiğimiz perşembe günü; uzay araştırma şirketi World View Enterprises, Space Perspective isimli yeni girişimini duyurdu. Bu girişimle birlikte, tek seferde 8 yolcu taşıma kapasitesine sahip Spaceship Neptune isimli sıcak hava balonu benzeri uzay gemisi de tanıtıldı.

  6 SAATLİK YOLCULUK MÜMKÜN OLACAK

  Spaceship Neptune, önümüzdeki üç ila dört yıl içinde insanları 6 saatliğine de olsa stratosfer katmanına kadar yükseltecek.

  uzay

  MÜŞTERİLER KABİNLERLE UZAYA ÇIKACAK

  Şirketin planlarına göre ödeme yapan müşteriler, içerisinde bar ve banyonun da bulunduğu özel olarak tasarlanmış kabinlere binecek.

  Kabin, yaklaşık 200 metre yüksekliğindeki hidrojen dolu bir balonla havalanacak. Balon, iki saat boyunca yavaş yavaş 30 kilometre yüksekliğe çıkacak ve belirtilen yükseklikte 2 saat boyunca kalacak.

  Ardından uzay gemisi alçalmaya başlayacak ve Atlantik Okyanusu'nda bekleyen kurtarma gemisine inecek.

  DÜĞÜN DE YAPILABİLECEK

  Toplamda 6 saat sürecek uçuş, çeşitli organizasyonlara da ev sahipliği yapacak. Space Perspective'in kurucusu ve CEO'su Taber MacCallum, "Tasarladığımız yolcu kabinlerinin en dikkat çekici özelliklerinden biri de çeşitli düğün, etkinlik ve kurumsal organizasyonlara da ev sahipliği yapacak olması." dedi.

  space

  Spaceship Neptune uzay gemisine binmek, diğer uzay yolculuklarından çok daha ucuz olacak. Her ne kadar bu yolculuk fiyatı henüz belirlenmese de şirket kurucuları, yolculuğun fiyatının kişi başı 125 bin dolar civarında olacağını söylüyor. Bu fiyat, diğer uzay şirketlerinin açıkladığı yolculuk fiyatlarının neredeyse yarısı.

  NASA İLE ANLAŞMA İMZALANDI

  Projenin arkasındaki şirket World View Enterprises, gelecekteki uzay yolculukları için NASA ile şimdiden bir anlaşma imzaladı. Şirket,  Orlando'daki Kennedy Uzay Merkezi'nde bir tesis kiralayarak test uçuşlarını önümüzdeki yıl gerçekleştirmeyi planlıyor.

  2023 veya 2024 yıllarında ise ilk insanlı uçuş denemelerinin yapılması bekleniyor.

  Instagram: @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir