Petrol
108.7
-0.30%
Euro
17.4654
-0.35%
Dolar
16.717
0.11%
Altın
965.01
-0.51%
Borsa
2422
0.00%
Bitcoin
330.024
1.13%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Verisign, com alan adlarına zam yapmaya hazırlanıyor

  Com uzantılı alan adları, 8 yıllık aradan sonra yeni bir zamla karşı karşıya kalabilir.
  • Haber Merkezi
  • 13.02.2020 - 11:17
  Verisign, com alan adlarına zam yapmaya hazırlanıyor

  Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirket olan ve .com, .net, .name gibi genel üst seviye alan adlarının yetkili kayıtçısı olarak hizmet veren Verisign, 8 yıllık bir aradan sonra ilk defa .com uzantılı alan adlarına zam yapacak.

  Com alan adı tescilinin fiyatı, 2012'den bu yana 7.85 dolara sabitlenmişti. Ancak bu fiyat, alan adı tescil şirketlerinin kayıt başına ödediği miktarı temsil ediyordu. Yani şirketler, kendi kâr paylarını da bu fiyata ekleyip, kullanıcılara bu şekilde domain satışı gerçekleştiriyordu.

  Ancak Verisign, önümüzdeki 10 yıl içinde fiyatları domain başına 13.5 dolara kadar çıkartacak. (Yaklaşık 80 TL + Ek ücretler)

  domain

  ICANN: ZAMMI BİZ YAPMIYORUZ

  Alan adlarını denetlemekle sorumlu olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu ICANN, söz konusu fiyat artışının kendilerinden kaynaklanmadığını ve yapılacak zammın, ABD hükümeti ve Verisign arasında olan bir anlaşmadan kaynaklandığını söylüyor.

  ICANN CEO'su Göran Marby, ICANN'in fiyatları artırma yetkisinin bulunmadığını ve bu nedenle yapabilecekleri hiçbir şeyin olmadığını açıkladı.

  ALAN ADI KAYIT ŞİRKETLERİ TEPKİLİ

  Ortaya çıkan zam haberlerinin ardından bir açıklama yayınlayan domain kayıt şirketi Namecheap, bütün müşterilerine “.COM Fiyat Artışlarını Önlememize Yardımcı Olun” başlıklı bir e-posta gönderdi ve müşterileri fiyat artışına tepki göstermeye davet etti.

  Söz konusu zammın hangi tarihlerde geçerli olacağı ise şimdilik bilinmiyor.

  Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel bilim ve teknoloji haberlerine anında ulaşın.

  @eshteknoloji


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir