Petrol
88.66
4.13%
Euro
18.2288
0.51%
Dolar
18.5433
0.22%
Altın
1.013
2.56%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.406
1.51%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  WhatsApp'tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım

  Whatsapp'ın kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde Facebook'la paylaşması artık mümkün olmayacak.
  • Ajanslar
  • 28.09.2016 - 10:31
  WhatsApp'tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım

  WhatsApp tan tepki çeken özelliği ile ilgili geri adım #1

  Almanya'nın veri koruma girişimleri sonuç verdi. Facebook 2014 yılında 16 milyar dolar karşılığında satın aldığı WhatsApp'ta kayıtlı kişisel verileri paylaşamayacak.

  FACEBOOK DA VERİLERİ SİLECEK

  Hamburg eyaleti veri güvenliği temsilcisi Johannes Caspar, Facebook'un WhatsApp üzerinden edindiği tüm verileri de silmek zorunda olduğunu açıkladı.

  Tüm bu adımların kayıt altına alınacağını belirten Caspar "Söz konusu düzenleme Almanya'daki yaklaşık 35 milyon kullanıcıyı kapsıyor" şeklinde konuştu.

  FACEBOOK İZİN İSTEMEK ZORUNDA

  Caspar "Hesaplarını Facebook hesabıyla birleştirip, birleştirmemenin kullanıcıların kendi tercihi olması gerektiğini", Facebook'un bunun için izin istemek zorunda olduğunu vurguladı.

  FACEBOOK VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMUYOR

  Hamburg eyaleti veri güvenliği temsilcisi Johannes Caspar, Facebook'un bundan iki yıl önce WhatsApp'ı satın alırken, iki firma arasında kullanıcı verilerinin paylaşılmayacağı sözünü verdiğine dikkat çekti.

  Facebook'un verdiği bu söze aykırı hareket etmesinin tüketiciyi yanıltmak anlamına geldiğini kaydeden Casper, aynı zamanda bu durumun Alman veri güvenliği yasalarına da aykırı olduğunu söyledi.

  FACEBOOK YÜKLÜ BİR PARA CEZASI ALABİLİR

  Facebook'un WhatsApp verilerini paylaşmaya devam etmesi durumunda ise Facebook yüklü bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

  Facebook'un düzenlemeyi kabul etmeyip hukuki yolları zorlama şansı bulunuyor. Ancak Casper bu konuda "Eğer hukuku savaşının bizim lehimize sonuçlanacağına dair çok büyük bir ihtimal olduğunu düşünüyor olmasaydık, böyle bir düzenleme yayınlamazdık" açıklamasını yaptı.

  Facebook’un konuyla ilgili işbirliğine hazır olduğu belirtiliyor.

  Almanya'da tüketici haklarını korumaktan sorumlu Federal Tüketici Merkezi Birliği (vzbv) WhatsApp'ı kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmama konusunda daha önce uyarmış ve 21 Eylül'e kadar süre tanımıştı. Ancak Facebook'un daha fazla süre talep etmesinin ardından söz konusu tarih 14 Ekim'e kadar uzatılmıştı.


  Görüş Bildir