Euro
11.0185
2.5%
Dolar
9.453
2.62%
Altın
540.55
2.42%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
596.102
-2.47%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  X-ray yerine vücut tarayıcılar geliyor

  1 Eylül tarihinden itibaren, yurt dışı bağlantılı havalimanlarına 'vücut tarayıcılar' yerleştirilecek.
  • Ajanslar
  • 30.06.2015 - 10:08
  X-ray yerine vücut tarayıcılar geliyor

  Akşam gazetesinin haberine göre; son yıllarda havayolu şirketlerindeki artış ve bilet fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak uçakla yolculuk etmek lüks olmaktan çıktı. Türkiye’nin hemen hemen tüm illerine havaalanı açıldı. Bu durum seyahatte konfor getirirken, havaalanlarına da 'yoğunluk' olarak döndü.

  X-ray yerine vücut tarayıcılar geliyor #1

  İKİ KONTROL NOKTASI TEKE DÜŞÜYOR

  Hem yoğun talepten hem de son dakikacı oluşumuzdan dolayı havaalanlarının kontrol noktalarında uzun kuyruklar oluşmaya başladı. İki ayrı kontrol noktasında ayrı ayrı ve çok detaylı aranmak, yolculuk yapacakları oldukça sıkıntıya sokmaya başlamıştı ancak bugün Milli Sivil Havacılık Güvenliği Kurulu’ndan devrim niteliğinde bir karar çıktı. Havaalanlarındaki iki kontrol noktası artık teke iniyor. Bunun ilk adımı ise yarın İzmir’de atılıyor.

  TÜRKİYE GENELİNE YAYILACAK

  Milli Sivil Havacılık Güvenliği Kurulu’nun yeni uygulamasıyla 11 milyon kişinin kullandığı İzmir Adnan Menderes Havalimanı'na girişte yapılan güvenlik uygulaması, yolcuların konforunu sağlamak ve yolcu akışını hızlandırmak amacıyla sona erdirilecek. Artık yolcular, Adnan Menderes Havalimanı'nda tek kontrol noktasından geçerek uçağa gidecek. Bu uygulama eğer beklendiği gibi güvenli şekilde devam eder ve istenilen sonucu verirse, ülke genelinde uygulanmaya başlanacak. Böylece uçağa yetişme telaşında olan yolcuların en çok mağdur oldukları bu durum da ortadan kalkmış olacak.

  X-ray yerine vücut tarayıcılar geliyor #2

  VÜCUT SANİYELER İÇİNDE TARANACAK

  Bir yenilik de kontrol noktalarındaki tarayıcılar için geliyor. Karara göre, 1 Eylül'den itibaren, yurt dışına açık 11 havalimanında 'vücut tarayıcı' cihaz kullanımına başlanacak. Cihazlar, vücudu saniyeler içinde tarıyor. Uygulama, İstanbul'daki Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarıyla, İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa, Antalya, Bodrum, Dalaman, Adana, Trabzon ile Şanlıurfa'daki GAP ve Kütahya'daki havalimanında yaygınlaşacak. Ancak sürenin uzama ihtimali var.

  SİSTEMİN ÇALIŞMA ŞEKLİ

  Sistem günlük hayatta çoğu zaman kullandığımız x-ray cihazları gibi 4 tarafı çevrili bir cihazla çalıştırılıyor. Sırası gelen yolcu cihaza girip ellerini yukarı kaldırarak bir süre bekliyor. Cihazdaki boyutlu radar tarayıcıları sayesinde vücut tarayıcı çalıştırılıyor ve platformda bulunan insanın 3 boyutlu halini önden ve arkadan bilgisayara çıkartıyor.

  SİVİLLER DE GELİYOR

  Havalimanında kontrol noktasının teke inecek olmasıyla kullanılacak olan güvenlik, ikinci güvenlik alanındaki önlemleri güçlendirilecek. Havalimanı içinde de sivil polisler görev yapacak. Ayrıca tek güvenlik noktası içinde 'arındırılmış alanlar' yer alacak.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir