taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.6983
6.2864
1500.51
100298.79
275.002
58144.55

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

Van Kalesi'nin güneyinde yer alan eski Van şehrinde yürütülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan Urartu kadınına ait ayak izi, müzede sergilenecek.

AA | 20.08.2018 - 08:58..
Whatsapp ile paylaş

Van Kalesi'nde kentin 7 bin yıl öncesine uzanan tarihi, yaşamsal özellikleri ve ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin mimari özellikleri gün yüzüne çıkartılıyor.

KORUMA ALTINA ALINDI

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Van Bölgesi Tarih ve Arkeoloji Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erkan Konyar başkanlığında eski Van şehrindeki höyükte yürütülen kazılarda, Urartu soylularının yaşadığı belirlenen alanda kerpiç üzerinde rastlanan ayak izi koruma altına alındı.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

MÜZEDE SERGİLENECEK

Kalıbı alındıktan sonra bulunduğu yerden kesilerek çıkartılan ayak izinin laboratuvarda antropologlarca yapılan incelemesi tamamlandı. Bir Urartu kadınına ait olduğu tespit edilen ayak izinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talimatıyla Van Müzesi'nde sergilenmesi kararlaştırıldı.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

URARTU SOYLULARINA AİT MATERYALLER

Doç. Dr. Erkan Konyar, 2015 yılından bu yana kalede sürdürülen kazı çalışmalarının bu yıl Urartu soylularının yaşadığı bir konutta devam ettiğini söyledi.

Konutta bu yıl çok sayıda kil tablet, takı ve ticarette kullanılan materyalin bulunduğunu anlatan Erkan Konyar, ortaya çıkarılan malzemelerin konutun Urartu soylularına ait olduğu gerçeğini bir kez daha gösterdiğini belirtti.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

"BU BULUNTU ÇOK ÖNEMLİ"

Daha önceki kazılarda salonlara bağlı ön girişler, tandır evleri ve bir konakta bulunacak tüm birimleri ortaya çıkardıklarını ifade eden Erkan  Konyar, "Bu yıl konuttaki ek binaları açarken arkadaşlarımız böyle bir ayak izine rastladı. Sonuçta arkeolojik kazılarda kolay rastlanan bir buluntu değil. Direkt insanın bıraktığı parmak izi, ayak izi gibi şeyleri bulmak çok güç oluyor. Bu yüzden bu buluntu çok önemli" dedi.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

"YETİŞKİN BİR KADINA AİT"

Doç. Dr. Erkan Konyar, kazılarda Urartulara ait malzemelerin sürekli çıktığını ancak doğrudan insana ait bir ize nadir rastladıklarını belirterek, "Urartu'nun kendisine ait bir imajı yakalamak bir arkeoloğun duygu durumu noktasında çok farklı oluyor. Biraz içselleşiyorsunuz çünkü buluntu sonuçta materyal bir kültür. Biraz maddi boyutu var ama insana doğrudan ait olan bir şeyin bizdeki ifadesi daha farklı oluyor. Bugün insanlar ve modern toplumların onunla kurduğu iletişim daha farklıdır. Başlangıçta bir çocuğa ait olduğunu düşündük fakat antropologların ön incelemesi sonucunda bunun 30'lu yaşlara ait erişkin bir kadına ait olduğu ortaya çıktı." diye konuştu.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek

"VAN MÜZESİNDE YER ALACAK"

Erkan Konyar, "Bu da aslında emekçi bir kadının Urartu döneminde kerpiçte bıraktığı iz olarak algılanabilir. Geleneksel kerpiç üretiminde yine özellikle çiğneme işleminden ve kalıba döküldükten sonra bırakılmış bir iz. Şunu da rahatlıkla söyleyebilirim; tesadüfen basıp geçilmiş bir iz değil, bilerek bırakılmış bir iz. Bu, aslında 3 bin yıl öncesinden bir mesaj olarak da algılanabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde Van Müzesi'nde sergilenmesini kararlaştırdık. Artık Van Müzesi'nde herkes görebilecek. 3 bin yıllık bir ayak izi belki birçok insanda farklı duygular oluşturacaktır." şeklinde konuştu.

Urartu kadınına ait ayak izi müzede sergilenecek


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir