taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8215
6.487
1476.96
110476.59
276.621
41360.31

Yargıtay'dan emsal haklı fesih kararı

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, şirketin verdiği aracı kendi özel işlerinde kullanan çalışanın iş akdinin feshedilmesini öngördü.

AA | 15.11.2019 - 11:23..
Whatsapp ile paylaş

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, bugün emsal bir karara daha imza attı.

ÖZEL İŞLERİNDE KULLANDIĞI İÇİN KOVULDU

Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir şirketin çalışanı, yaklaşık 2 ay süresince yerine ait aracı ve bazı malzemeleri mesai saatleri dışında özel işleri için kullandığı gerekçesiyle işten çıkarıldı.

ARACI KULLANMADIĞINI İLERİ SÜRDÜ

Aracı şirket yetkililerinin bilgisi dahilinde kullandığını ifade eden çalışan, daha sonraki beyanlarında aracı kullanmadığını ileri sürdü.

Gebze 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde "görevi kötüye kullanma" suçundan açılan davada, çalışan hakkında delil yetersizliğinden beraat kararı verildi.

Yargıtay'dan emsal haklı fesih kararı

KIDEM VE İHBAR TAZMİNATINA HÜKMETTİ

İş sözleşmesinin feshi nedeniyle açılan davada ise Gebze 3. İş Mahkemesi, iş akdinin haksız nedenle feshedildiği gerekçesiyle çalışan hakkında kıdem ve ihbar tazminatına hükmetti.

KARAR BOZULDU

Temyiz üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, iş akdinin haklı nedenle feshedildiği sonucuna ulaşarak yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, iş yerine ait aracın ve malzemelerin özel işlerde kullanıldığı, bu sebeple de iş ilişkisinde güven temelinin çöktüğü vurgulandı.

Çalışanın doğruluk ve bağlılık kurallarına aykırı davranışı nedeniyle işverence yapılan feshin haklı nedene dayandığına işaret edilen kararda, reddedilmesi gereken kıdem ihbar ve tazminatı talebinin, davacının ceza davasında beraat ettiği gerekçesiyle kabul edilmesinin hatalı olduğu ve bozmayı gerektirdiği belirtildi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir