Petrol
97.47
1.20%
Euro
18.4541
0.97%
Dolar
17.8722
-0.15%
Altın
1.032
-0.09%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
429.532
3.26%
29ºC
İstanbul
Çok bulutlu 29 C

  İzmir Körfezi'nde balon balığı bulundu

  Yetkililer, Süveyş Kanalı'ndan İzmir Körfezi'ne kadar ulaşan balon balıklarının tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.
  • Ajanslar
  • 25.09.2016 - 13:16
  İzmir Körfezi'nde balon balığı bulundu

  İzmir'deki Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlama Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Doç. Dr. İlker Aydın, İzmir Körfezi'nde yaptıkları araştırmalar sırasında balon balığı türlerine rastladıklarını, bunların gelecekte daha fazla görüleceğini ve balıkçılar tarafından yakalanması durumunda kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini belirtti.

  İzmir Körfezi nde balon balığı bulundu #1

  Aydın, "Global ısınma ve Akdeniz suyunun sıcaklığının artması ile daha da hareketlenen bu biyolojik istila, Türkiye sularına 60'dan fazla Hint Pasifik kökenli balık türünün gelmesini hızlandırmıştır" diye konuştu.

  TÜRKİYE SULARINDA İLK KEZ KAYDEDİLDİ

  Aydın, Akdeniz'de bir türü bulunan balon balıklarının istilacı bir yapıya sahip olduklarına dikkat çekerek, "İstilacı balon balıklarından özellikle son bir yıl içerisinde İzmir Körfezi'nde, 3 türün kaydını biz yaptık. Bu balon balıklarından Lagocephalus guentheri türü sadece İzmir Körfezi için değil Türkiye suları için ilk kez kaydedilmiştir. İzmir Körfezi'ndeki diğer bir balon balığı olan ve kaydı Akdeniz için ilk kez 2005 yılında Prof.Dr. Okan Akyol ve arkadaşları tarafından verilen Lagocephalus sceleratus türüne ait yavru denilebilecek boydaki bireylere körfezde rastlanılmış olması, türün bölgeye yerleştiğinin bir işareti olarak algılanabilir." dedi.

  İzmir Körfezi nde balon balığı bulundu #2

  TÜKETİLMEMESİ GEREKİYOR

  Aydın, ticari ve rekreasyonel balıkçılık faaliyetleri sırasında balon balıkları tutulabildiğine de değinerek, "Bu durumlarda balığın kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor. Balon balığı bünyesinde tetrodoksin adlı zehri barındırıyor, bu nedenle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da balığın tüketilmesini yasakladı. Ege Denizi'ndeki tehlikenin boyutlarını görmemiz için çok daha geniş kapsamlı araştırmaların yapılması gerekiyor. Balığın popülasyonu ve üreme hızının tespiti de yine ciddi araştırmalar gerektiriyor" diyerek sözlerini sonlandırdı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir