Euro
8.963
-1.04%
Dolar
7.4051
-0.8%
Altın
444.15
0.56%
Borsa
1.569
0.28%
Bitcoin
255.304
-8.52%
4ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 4 C

  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı

  Avustralya'nın Adelaide kentinde vegan bir kadın, iki köpeğini de vegan olarak yetiştirdi.
  • Haber Merkezi
  • 22.02.2019 - 04:20
  • Güncelleme : 22.02.2019 - 04:20
  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı

  Darcy ve Emilie adlı golden retriever cinsi köpeklerinin son derece sağlıklı olduğunu söyleyen Lea McBride, "Köpeklerimizi yavruyken aldık. O zaman köpeklerin vegan olabilmesiyle ilgili fazla bir araştırma yoktu. Veterinerden yardım aldık. Darcy ve Emilie bizden önce etle besleniyordu. Ancak Darcy 4, Emilie de altı aylıkken tamamen vegan oldu." dedi.

  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı #1

  KURU MAMA VE EV YEMEKLERİ İLE BESLİYOR

  BBC'de yer alan habere göre Lea McBride, köpeklerine dönüşümlü olarak kuru mama ve ev yemekleri yediriyor. Hayvanların mamalarına Omega 3 için LSA, B12 vitamini için de maya ekliyor.

  Hayvanlar bitkisel protein için soya ürünleri, tüyleri, derileri ve sağlıklı bir sinir sistemi için de yağ asitleri tüketiyor.

  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı #2

  Lea McBride, "Her zaman tepki gösteren birileri oluyor ama köpeklerimin sağlığı, doğru bir şeyler yaptığımın kanıtı." diyor.

  Köpeklerini vegan diyete alıştırırken başta tedirgin olduğunu anlatan Lea, "Köpeklerimin sağlığı kötüye giderse insanların beni yargılayacağı endişesini yaşadım. Ama ikinci yıl üst üste sağlık kontrolünden temiz çıktılar. Çok çaba harcıyorum ama köpeklerim sağlıklı ve mutlu" diyerek vegan diyetini savunuyor.

  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı #3

  KÖPEKLERDE OLMAYAN ENZİMLER İÇİN ÖZEL DİKKAT

  Uzmanlar, biri 10 diğeri 8 yaşındaki köpeklerin et yemeden de yaşamlarını sürdürebileceklerini fakat çok dikkatli olunmasını gerektiğini belirtiyor.

  Hayvan beslenmesi uzmanı Ruth Hatten, "Beslenmede en önemli şey biyoverimlilik. Köpekler etcil hayvanlar ve araştırmalar, hayvansal besinlerin biyoverimlilik açısından daha iyi olduğuna işaret ediyor. Çok farklı bitki proteinleriyle biyoverimliliği artırabilirsiniz. Ama köpekler, bu besinlerin tamamını absorbe edebilecekleri şekilde beslenmeli." diyor.

  Köpeklerini kendisi gibi vegan yaptı #4

  Hatten'a göre, köpeklerin tükürük bezleri, karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olan amilaz enzimini salgılamıyor. Bu hayvanların, bitkilerin sindirilmesi için gerekli olan selulaz enzimleri de yok.

  Bu nedenle, köpeklere tüm bitkisel besinlerin pişirilmiş ve ezilmiş olarak verilmesi gerekiyor. Sindirime yardımcı olması için amilaz ve selulaz takviyesi de mümkün ve elma sirkesi tavsiye ediliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir