Petrol
113.9
1.76%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
478.662
-1.54%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar

  Rockçı imam olarak anılan Antalyalı imam Ahmet Muhsin Tüzer, Türkiye'deki imam profilinden rahatsız..
  • 06.03.2016 - 12:26
  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar #1

  Ahmet Muhsin Tüzer (45), Antalya Kaş'ta imamlık yapıyor. O, aynı zamanda rockçı. İlahileri rock tarzında yorumluyor. Grubu "Firock" ile Türkiye ve Amerika'da konserler verdi. Cumartesi Postası'na röportaj veren Tüzer, Türkiye'nin imam profiline tepkili..

  Nasıl bir ailede yetiştiniz?

  Antalya Kaş'ta doğdum, muhafazakar bir ailede büyüdüm. Babam imam, dedem din alimiydi. Babamın yönlendirmesi ile Kur'an kursuna ve İmam Hatip Lisesi'ne gittim.

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar #2

  "EŞİM MÜSLÜMAN OLDU"

  Eşiniz Ortodoks. Nasıl tanıştınız?

  Yerebatan Camii'nde müezzindim, Romanyalı gravür sanatçılarının davetiyle Bükreş'e gitmiştim. Orada eşim Dana Mara ile tanıştım. 1999'da evlendim, 3 yıl sonra eşim Müslüman oldu.

  HERKESİN DİN ALGISI, ŞERİAT SEVİYESİNDE

  Neden bir imamın müzikle ilgilenmesi acayip olarak algılanıyor?

  Millet olarak iç karışıklıklar, parçalanmalar yaşıyoruz. "Bir" olamamanın ve kendimizi geliştiremememin sonuçları bunlar. Ne dinimizi biliyoruz ne yaşamın amacını anlamını! Dünyaya ve egomuza bağımlı yaşadığımız için kavga eksik olmuyor. Buna din de çare olamıyor. Çünkü dini içte değil dışta yaşamaya çalışıyoruz. her birim kendi bilgisini mutlak doğru zannediyor. Okumuyor, araştırmıyor ama farklı düşünce ve projelere kat'i surette karşı çıkıyor. Doğal olarak milletimiz "Rockçı İmam"a tepkisel ve dışlayıcı bakıyor. Herkesin beynindeki din algısı, şeriat seviyesinde. Ama sürekli o noktada kalırsanız ikililikten kurtulamaz, her şeye ben sen gözüyle bakarsınız.

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar #3

  TEHDİT, HAKARET, İFTİRA ALIYORUM

  Muhafazakar çevre size nasıl bakıyor?

  Şu ana kadar benimle konuşmak, tanışmak, beni anlamak isteyen muhafazakar insan sayısı bir elin parmaklarını geçmedi. Oysal benimle konuşanda olumsuz düşünce kalmıyor. Önyargı, bir cehalet ürünü. Bu nedenle sosyal medya üzerinden çok tehdit, hakaret, iftira alıyorum. Onları Allah'a havale ediyorum.

  İSLAM DENİNCE İNSANLARIN AKLINA TERÖR GELİYOR

  Müzik mi, imamlık mı ağır basıyor?

  İkisi de! Kur'an eşsiz ilahi beyanlarını, Efendimiz Hz. Muhammed'in mesajlarını, yüksek ahlakını ve evrensel değerlerini taşıyamayan, bu şuurdan yoksun imamlar ve Müslümanlar olarak çok büyük bir vebalin altına giriyoruz. Şu an İslam denince insanların aklına terör, savaş, katliam, korku, cehalet gibi kavramlar geliyor! Hz. Muhammed'in dini hiç bu kadar aşağılanmamıştı. Bırakın uluslararası arenayı, ülkemizde sanatta, bilimde, kültürde, felsefede, müzikte başarı kazanan bir imam tanıdınız mı?

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar #4

  BUGÜN İSLAM BU HALDEYSE, TEK SORUMLUSU İMAMLARDIR

  Bir imamın, memur sıfatından ve algısından kurtulmadıkça kendisini geliştirmesi, dine insanlığa hizmet etmesi mümkün değil. Oysa imam, adanmış insandır. Ben de kara sakallı, sert bakışlı imam algısını yıkmaya çalışıyorum. Dünyaya bağlı, daha çok kazanma derdinden olan imamların dine ve insanlığa verdiği zararları hiçbir kalp onaramaz. Bugün İslam bu haldeyse bunun tek sorumlusu imamlardır.

  Rockçı İmam: İslam dünyası bu haldeyse sorumlusu imamlar #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir