Euro
10.0054
-0.63%
Dolar
8.4322
-0.28%
Altın
494.43
-0.56%
Borsa
1.388
-0.24%
Bitcoin
329.367
-2.59%
33ºC
İstanbul
Güneşli 33 C

  Türkiye'nin en centilmen erkekleri bu köyde yaşıyor

  Karpuzlu'da ilçeye bağlı Tekeler ve Yahşiler köyünün mahallelerinde yaşayan erkekler, çiçek takma geleneğini asırlardır devam ettiriyor.
  • 28.05.2015 - 08:42
  Türkiye'nin en centilmen erkekleri bu köyde yaşıyor

  Türkiye nin en centilmen erkekleri bu köyde yaşıyor #1

  Aydın'ın Karpuzlu ilçesinde asırlardır devam eden 'Çiçek' bir gelenek görenleri şaşırtıyor. İlçeye bağlı Tekeler ve Yahşiler köyünün mahallelerinde yaşayan erkekler, delikanlılık çağından ölünceye kadar tüm özel günlerde kulaklarına ya da yakalarına çiçek takarak meydana çıkıyor.

  Sevdiği kızı istediği günden itibaren ölünceye kadar eşlerine yaz kış çiçek takan erkekler, eşlerini çiçek takmaya kabul ettirdiği sürece başarılı ve mutlu sayılıyor.

  Türkiye nin en centilmen erkekleri bu köyde yaşıyor #2

  "KULAK ARKASINDA VEYA YAKADA ÇİÇEK YOKSA MUTLULUKTA SORUN VARDIR"

  İlk görenler şaşırsa da köyde erkeklerin çiçek takma geleneğinin asırlardır devam ettiğini ve çiçekli dolaşmanın derin manaları olduğunu belirten köyün en yaşlı çiçekli sakinlerinden Necati Günay, yakasından 43 yıldır çiçeği eksik etmediğini söyledi. Yılın her ayı yakasından çiçeği eksik etmemek için özel çiçek yetiştirdiklerini de belirten Necati Günay, "Bu çiçekleri yakama eşim Sevim Hanım'ı istemeye gittiğim 01 Nisan 1972 tarihinde taktım. Aradan 43 yıl geçti, 43 yıldır aşkımız sevgimiz devam ediyor ve bunun göstergesi olarak da çiçeklerimizi takıyoruz. Her özel günde kendim çiçekler toplarım. Sonra kulağıma ya da yakama takarım. Aynı şekilde iki çocuğumun anası 43 yıllık sevdamın kulağına da bir çiçek takarım. Bizim burada karı koca, meydana yakasında ya da kulağında çiçekle çıkarsa sorun yoktur. Çiçeksiz çıkılırsa bilin ki sorun çoktur" diye konuştu.

  Türkiye nin en centilmen erkekleri bu köyde yaşıyor #3

  "TIRAŞ OLMAYA VAKİT BULMASAK DA KADINLARIMIZIN GÖNLÜNÜ ALIRIZ"

  Çiftçilik ve çobanlıkla uğraştıkları için zaman zaman kılık kıyafetlerine ve tıraşlarına dikkat edemeseler de çiçek geleneğinden asla taviz vermediklerini belirten Necati Günay, tarihten bu yana insan gönlünü almanın en güzel yolunun çiçek olduğunu söyledi. Centilmenliğin görünüşte değil yürekte olduğunu belirten Sevim Günay ise 43 yıldır kendisine hem çiçek gibi davranan hem de hiç çiçeksiz bırakmayan kocasına teşekkür etti. Bir bayan olarak bu geleneğin devam etmesini çok istediğini belirten Sevim Günay, "43 yıl önce istemeye çiçekle geldi. Çiçeğini kabul ettik ve 43 yıldır kocam beni çiçeksiz bırakmaz. Birçok köyde yadırgansa da bizde yaş kaç olursa olsun beyler hanımlarına her yerde çiçek takar. Bu, evliliğin, kumrularınki gibi mutlu bir yuvanın göstergesidir" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir