taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0919
Euro
6.6125
Altın
1643.95
Borsa
116829.39
Gram Altın
322.019
Bitcoin
59550.93

Bugünden itibaren yeni ekonomik düzenlemeler başlıyor

2018 yılı, daha çok 2019’da neler yapılacağının düzenlemesinin yapıldığı bir yıl oldu. Bugünden itibaren ekonomi gündemimizde bazı değişiklikler olacak.

Özel Haber | 01.01.2019 - 10:07..
Whatsapp ile paylaş

KOBİ alacaklarına devlet destekli alacak sigortası, plastik alışveriş poşetlerinin ücretli satılması ve internet reklamlarının vergiye tabi olması gibi bazı düzenlemeler, yeni yılla birlikte hayatımıza girdi.

DEVLET DESTEKLİ ALACAK SİGORTASI DEVREDE

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, alacaklarını tazmin edememeleri durumunda zararlarını karşılamak için oluşturulan, "Devlet Destekli Alacak Sigortası" hayata geçirildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın oluşturacağı yeni sigorta modelinde; KOBİ'lerin alacakları garanti altına alınacak, Bakanlıkça milli bir sistem olan Devlet Destekli Alacak Sigortası Havuzu kurulacak. Bu sigortayla KOBİ'lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda, alacaklarının önemli bir kısmı havuz tarafından karşılanacak.

Sigorta modelininin işletilmesine yönelik operasyonel süreçler, Halk Sigorta AŞ tarafından yürütülecek. Primlerin taksitli ödenmesi de mümkün olacak. Peşin ödeme halinde ise yüzde 10 indirim uygulanacak.

KDV İADELERİNİN ÖDENME SÜRECİ HIZLANDI

Ayrıca, 2018'in son üç ayında bekleyen KDV iadelerinin ödenme sürecinin hızlandırılması da yeni yılda şirketleri rahatlatacak. 2019 yılı başlarından itibaren, iade başvuru tarihini takiben 10 iş günü içinde iade talebinin yüzde 50'si, incelemenin bitmesini beklemeden mükellefe ödenecek.

KAYITLI EKONOMİYE GEÇMEK İÇİN DAR MÜKELLEFLERE YÜZDE 15 GELİR VERGİSİ GELDİ

Kayıtlı ekonomiye geçişi hızlandırmak ve vergi güvenliğinin sağlanması amacıyla da yeni yılda, birtakım düzenlemeler hayata geçirilecek. Mükellef olup olmadığına bakılmaksızın, internet ortamında reklam hizmeti veren veya aracılık eden tam veya dar mükellef gerçek kişiler ile dar mükellef kurumlara yapılacak ödemelerden, yüzde 15 gelir/kurumlar vergisi stopajı uygulanacak.

Bugünden itibaren yeni ekonomik düzenlemeler başlıyor

İŞSİZLİK SİGORTA PRİM ORANI 'ÇOK TEHLİKELİ' SINIFTA DEĞİŞTİ

Öte yandan, üç yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmeyen, 10'dan fazla çalışanı olan ve "çok tehlikeli" sınıfta yer alan iş yerlerinde, çalışan başına ödenmekte olan işsizlik sigorta prim oranının (yüzde 2'den yüzde 1'e) yüzde 50 azaltılmasıyla ilgili destek, 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulamaya konulacak.

Bugünden itibaren yeni ekonomik düzenlemeler başlıyor

ELEKTRONİK YAYINDA KDV YÜZDE 18 OLDU

Yeni yılda KDV, elektronik kitap, gazete ve dergiler için yüzde 18 olarak uygulanmaya başlayacak.

İNTERNET SINIRSIZ

İnternet kullanıcıları için de sınırsız dönem başlayacak, kullanıcıların belirli bir kotayı aşması durumunda internet hızının yavaşlamasına neden olan Adil Kullanım Noktası (AKN) uygulaması, yarından itibaren tamamen kalkacak.

Bugünden itibaren yeni ekonomik düzenlemeler başlıyor

POŞETLER ÜCRETLİ

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun'da yer alan düzenleme uyarınca, yeni yıldan itibaren plastik alışveriş poşetleri en az 25 kuruştan satılacak. Plastik poşetleri ücretsiz veren satış noktalarına, kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası kesilecek.

BİSİKLET YOLU ZORUNLU

Yeni imar planlarında, 1 Haziran 2019'dan itibaren bisiklet yollarıyla bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Topografya ve arazi eğimi nedeniyle bisiklet yolu yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlenecek.

"ÇEYİZ HESABI" UYGULAMASINDA İLK ÖDEME YAPILIYOR

Evlenmeye hazırlanan gençlere destek olmak amacıyla başlatılan ve azami devlet katkısı oranı 7 bin 500 liraya çıkarılan "Çeyiz Hesabı" uygulamasının, ilk ödemesi 2019'da yapılacak.

SİGARA PAKETLERİ TEK TİP OLDU

Tütün ürünleri paketleri ile nargile şişelerinin üzerine, zararlarını belirten resimli ve Türkçe yazılı uyarı veya mesajların konulacağı alan yüzde 65'den yüzde 85'e çıkarılacak. Bütün tütün ürünlerinin üzerindeki yazı ve şekiller aynı olacak.

Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil olmak üzere, aynı şekilde tasarlanan düz ve standart paket biçiminde piyasaya arz edilecek. Paketlerin üzerine; markanın logosu, simgesi, vesair işaretler konulamayacak.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir