taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7922
6.4721
1490.58
98415.34
277.611
46449.17

YTB, gurbetçileri yalnız bırakmadı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, gurbetçilerin Sırbistan'daki sınır kapısında yaşayabileceği tüm sorunları çözebilmek için büyük gayret gösteriyor.

İHA | 12.09.2019 - 14:51..
Whatsapp ile paylaş

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), hayata geçirdiği faaliyetlerle, bu yıl izin ve tatil dönemlerini geçirmek üzere ana vatan Türkiye’ye yola koyulan Avrupa’nın farklı yerlerinden vatandaşların yanındaydı.

SINIR ÖTESİNDE KARŞILAMA

Türkiye sınır kapılarında ve Türkiye’de düzenlenen çeşitli faaliyetlerin yanı sıra bu yıl hayata geçirilen Türkiye sınırları ötesindeki karşılamalar ise vatandaşların en çok beğenisini kazanan uygulama oldu.

Karşılama faaliyetleri geri dönüşlerle birlikte ise yerini, uğurlama faaliyetlerine bıraktı.

YTB Başkanı Abdullah Eren ve beraberindeki YTB heyeti de geçtiğimiz günlerde kara yoluyla Kapıkule’den Sırbistan’a giderek, sıla yolu güzergahındaki uygulamaları ve hizmetleri yerinde inceledi.

YTB, gurbetçileri yalnız bırakmadı

SIPRÇA BİLEN YTB PERSONELLERİ

YTB ile Türkiye ve Sırbistan İçişleri Bakanlıkları arasında gerçekleştirilen iş birliğiyle vatandaşlar, bu yıl ilk kez Türkiye sınırlarının ötesinde, Sırbistan sınır kapılarında Türk polisi ile Türkçe-Sırpça bilen YTB personeli ve YTB’nin bursiyer uluslararası öğrencileri tarafından karşılandı.

Sırbistan’ın Bulgaristan, Hırvatistan ve Macaristan sınır kapılarında görev yapan Türk polisi ve YTB personeli ihtiyaç temin faaliyetleri ve teknik desteklerden tercümanlık faaliyetlerine kadar vatandaşların pek çok ihtiyaçlarının giderilmesinde önemli rol oynadı.

Sınır ötesinde vatandaşlara sunulan hizmetler, bununla da sınırlı kalmadı.

YTB, gurbetçileri yalnız bırakmadı

7/24 HİZMET

Belirtilen sınır kapılarında 7/24 hazır bekletilen YTB araçları, ring yaparak kesintisiz olarak vatandaşların yardımına koşarken; Niş yakınlarında oluşturulan YTB çağrı merkezi ve destek masası da 7/24 vatandaşlara hizmet verdi.

YTB, gurbetçileri yalnız bırakmadı

MAHKEME DESTEĞİ, ARAÇ ARIZASI YARDIMI

Türkçe ve Sırpça bilen YTB görevlileri 50 vatandaşın mahkemesinde destek sağlarken, 400 vatandaşın da araçlarına arıza yapması nedeniyle yol yardımı sundu.

Kaza yapan 20 vatandaşın hastane ve mahkeme süreçleri ile de bizzat ilgilendi.

Anlaşmazlıklar nedeniyle yaşanan 1.500’e yakın vatandaş için de tercüme işlemi sağladı.

Vatandaşlar, Sırbistan geçişlerinde yaşamış oldukları sorunlar için “+381638162030” numaralı hattı arayarak veya WhatsApp üzerinden ulaşım sağlayarak, güzergahların durumu hakkında da ayrıca bilgi alabildi

YTB, gurbetçileri yalnız bırakmadı

YOLCULUKTAN SIKILAN ÇOCUKLARIN YÜZÜ GÜLDÜ

Ana vatan Türkiye’ye gelen vatandaşlara yönelik hizmetler, sınır kapılarında ve yurt içinde ilgili mülki idare amirlikleri ve belediyeler iş birliğinde de sürdürüldü.

Kapıkule sınır kapısında kurulan YTB standı ile ikramlarla karşılanan vatandaşlara bilgilendirici dokümanlarla da destek sağlanırken; çocuklara da eğlenceli materyaller dağıtıldı.

DÖNÜŞLER ARTIK ÇOK DAHA RAHAT

Karşılama sürecinde gerçekleştirilen faaliyetler, dönüş sürecinde de zenginleştirilerek devam ettirildi. Kapıkule Sınır Kapısı’nda Edirne Valiliği iş birliğiyle hayata geçirilen bin 500 araçlık otopark, dinlenme ve oyun alanları, geçiş sıra ve süresini belirten numaratörler uzun ve yorucu kuyrukların minimuma indirilmesi amacıyla hayata geçirildi. Yine sınır kapılarında oluşturulan diğer ihtiyaç temin faaliyetleri ve ikramlarla da her an vatandaşlara destek sağlanmaya çalışıldı.

YTB, gurbetçlileri yalnız bırakmadı VİDEO

BAŞKAN ABDULLAH EREN: NEREDE BİR VATANDAŞIMIZ VARSA ORADAYIZ

Sıla yolu güzergahındaki faaliyetleri yerinde inceleyen YTB Başkanı Abdullah Eren: “Kendi sınırlarımızda, sınırlarımızın ötesinde ve yurt içinde vatandaşlarımızın rahat bir süreç geçirmeleri için çeşitli hizmetler sunduk. Vatandaşlarımızın kullandığı sıla yolunda neler yaşadıklarını, ne sıkıntılarla karşılaştıklarını da yerinde görelim istedik. Sırbistan’da yaşanan sıkıntılar, polislerimizin ve personellerimizin göreve başlaması ile neredeyse ortadan kalktı. Bizim sloganımız ‘Nerede bir vatandaşımız varsa oradayız’. Bu sloganın da gereğini yerine getiriyoruz. Önümüzdeki yıl bu hizmetleri daha da geliştirerek vereceğiz. Sıla yoluna bigane kalmıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

GEÇİŞLERDE EN BÜYÜK PROBLEM ÇÖZÜLDÜ

“Geçişlerde en büyük problem dil ve anlaşma idi. Artık bu sorun çözüldü. Uygulama çok faydalı oldu’’ diyen Sırbistan Sınır Polisi Başkanı Milan Stanojevic de ‘‘Ortak sorunlarda birlikteyiz, bekleme azaldı. Ayrıca diğer problemleri de birlikte çözüyoruz. Kötü eleştiriler ortadan kalktı.” açıklamasında bulundu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir