Euro
10.2651
-0.02%
Dolar
8.4677
-0.02%
Altın
507.85
-0.07%
Borsa
1.454
-0.45%
Bitcoin
338.651
3.65%
16ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 16 C

  İstanbul'da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor

  İki çocuk annesi Aysun İnceler, eşinin geçirdiği hastalık sonrası ona destek olmak için Oto Kurtarıcı Operatörlüğü yapmaya başladı.
  • İHA
  • 17.12.2018 - 09:46
  • Güncelleme : 17.12.2018 - 09:46
  İstanbul'da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor

  Aysun İnceler, yaptığı meslekle kadınların her iş grubunda başarılı olacağını gösteriyor. İnceler, ağır vasıta araçlarını kullanmaya ilgisi olduğu için ehliyet alırken buna uygun sınıfta ehliyet aldı. İki çocuk annesi İnceler, eşinin geçirdiği hastalık sonrası ona destek olmak için oto kurtarıcı operatörlüğüne başladı.

  GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR

  10 yıldır bu mesleği severek yapan 43 yaşındaki İnceler, gece gündüz demeden çalışıyor. Gelen ihbarlara göre hareket eden İnceler, ilk olarak yolda kalan aracın fotoğrafını çekip, tutanak tutuyor. Ardından büyük bir ustalıkla, yolda kalan aracı çekiciye yüklüyor.

  İstanbul da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor #1

  İstanbul'da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor ViDEO

  DİKİZ AYNASI BAZEN MAKYAJ AYNASI OLUYOR

  Aysun İnceler’in, çekici aracın şoför koltuğundan indiğini gören araç sürücüleri, ilk başta şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bazıları “Kadın işi değil bu” deseler bile zamanla işini başarıyla ve severek yaptığını görünce, düşünceleri değişiyor.

  Oto kurtarıcılığı operatörlüğü yaparken de kişisel bakımını ihmal etmeyen İnceler için, dikiz aynası bazen makyaj aynası olarak da kullanılabiliyor.

  İstanbul da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor #2

  "GECE GİTTİĞİMİZ KAZALARDA ZORLUK ÇEKİYORUZ"

  Eşinin geçirdiği rahatsızlık sonrası ona yardımcı olmak için Oto Kurtarıcı Operatörlüğü yapmaya başlayan Aysun İnceler, “Mesleğe eşim ile tanıştıktan sonra başladım. Oto kurtarıcı operatörlüğü eşimin babasının mesleğiydi. Eşim bir rahatsızlık geçirdi, geçirdiği bu rahatsızlık sonrasında şuanda sahada değil operasyon kısmında görev yapıyor. Ben hem sahada ve operasyonda birlikte idare ediyoruz. Ben ilk ehliyetimi alırken ağır vasıta kullanabilecek sınıfta aldım benim hep bir merakım vardı. İnsanlara değişik geliyor kadın oto kurtarıcı operatörü çok fazla yaygın değil. Bence yapılması gereken bir meslek olduğunu düşünüyorum, kadınları da bu mesleğe teşvik ediyorum. Zorlukları var ama sevdikten sonra yapılacağına inanıyorum. Trafikte araç kullanıyoruz gün boyu yağışlı havalar ve gece gittiğimiz kazalarda zorluk çekiyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

  İstanbul da yolda kalan araçları bir kadın kurtarıyor #3

  "GÖRDÜKLERİNDE ŞOKE OLUYORLAR"

  Üç yıldır Oto kurtarıcı Operatörlüğü yapan Volkan Akkaşoğlu, “Ben Aysun hanımın bu işe başladığını gördükten sonra kadınların bu işi yapabileceğini zannetmiyordum, yapamazlar diye düşünüyordum. Ama Aysun Hanımı çalışırken gördükten sonra anladım ki gerçekten kadınlarda bu işi yapabiliyormuş. Bazen Aysun hanım ile birlikte çalışıyoruz, yanında benim olduğumu görünce vatandaşlar işi benim yapacağımı zannediyor. Ama görüyor ki işi ben yapmıyorum, ben sadece Aysun hanıma yardımcı oluyorum. İşi yapanın kadın olduğunu gördüklerinde şoke oluyorlar. Beş, on dakika sonra işi yaptığını görünce alışıyorlar.” diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir