Petrol
110.94
0.86%
Euro
17.037
0.01%
Dolar
15.934
0.05%
Altın
949.34
0.06%
Borsa
2381
0.36%
Bitcoin
473.140
-1.72%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  İzmir Adliyesi'ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat

  Güvenlikle yaşadığı tartışma üzerine iki polis tarafından ters kelepçe yapılan eski emniyet müdürü ve avukat Emrullah Aksakal, açtığı tazminat davasını kazandı.
  • DHA
  • 20.01.2022 - 10:51
  • Güncelleme : 20.01.2022 - 11:50
  İzmir Adliyesi'ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat

  İzmir Adliyesi'ne gelen emekli emniyet müdürü ve avukat Emrullah Aksakal, 'Kapı değişti' diyen özel güvenlik görevlisi tarafından içeriye alınmadı.

  Bunun üzerine taraflar arasında tartışma çıktı.

  AVUKATA TERS KELEPÇE TAKILDI

  2020 yılında yaşanan olaya adliye karakolunda görevli polis memurları İ.K. ve O.D. müdahale ederek Aksakal'a ters kelepçe taktı.

  TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

  Aksakal, güvenlik kameralarına da yansıyan olayı yargıya taşıdı. Aksakal, İ.K., O.D. ve güvenlik görevlisinden şikayetçi olarak tazminat davası açtı.

  İzmir Adliyesi ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat #1

  'DİRENÇ VEYA MUKAVAMET YOK'

  İzmir 3'üncü İdare Mahkemesi'nde görülen davada, bilirkişi ve kamera görüntülerinin incelemesinin ardından Aksakal'ın, herhangi bir direnç veya mukavemet göstermemiş olmasına rağmen ters kelepçe yapıldığı belirtildi.

  'HUKUKA AYKIRI'

  Üst aramasına tabi tutulmayan Aksakal'a ters kelepçe uygulanmasının makul ve mantıklı olmadığı, başkalarının hayatını tehlikeye sokmadığı, cinsel taciz, kadın cinayeti, uyuşturucu taciri ve terör suçları gibi infiale yol açan suçların faili olmadığı göz önüne alındığında ters kelepçenin orantısız ve hukuka aykırı olduğunun altı çizildi.

  10 BİN TL MANEVİ TAZMİNAT KAZANDI

  Bu nedenler sonucunda hakim, Aksakal'ı haklı bularak, 10 bin lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

  İzmir Adliyesi'ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat VİDEO

  "HERKESE BENİ KÖTÜ LANSE ETTİLER"

  Yaşadığı olayı anlatan Aksakal, "Özel güvenlik görevlisi tarafından avukat giriş kapısından giremeyeceğim söylendi. Bunun üzerine ben de 'O zaman ilgili savcıyla görüşün, bu yazıyı kaldırsınlar' dedim ve sözlü tartışma çıktı ardından iki kolluk görevlisi geldi. Eski emniyet müdürü ve avukat olduğumu söylememe rağmen sonuç değişmedi. En kötüsü de adliyeyi boydan boya ters kelepçeli bir şekilde gezdirdiler. Herkese beni kötü lanse ettiler. Beni tanıyan memurlar geldiğinde her şey anlaşıldı. Bunun üzerine devletin sunduğu güvenlik hizmetinin ayıplı olmasından dolayı idari yargıya gittim ve haklı bulundum. Devletin, sunduğu hizmetin kusurlu olmasının arkasında durup, tazminat vermesi de olumlu bir durum." dedi.

  İzmir Adliyesi ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat #2

  "RENCİDE EDİLDİM, TAVIRLARI ÇOK YANLIŞTI"

  Polis memurlarına mukavemet göstermemiş olmasına rağmen ters kelepçe yapıldığını belirten Aksakal, "Orada çalışan kolluk görevlileri beni tanıyabilirdi. Mesleki polisin bunu bilmemesi hata. İki kişilerdi ve olayı daha soğukkanlı bir şekilde değerlendirebilirlerdi. Ayrıca elimde avukat kimliğim var. Avukat aranamaz ama önce üst araması da yapabilirlerdi. Tüm amaç beni rencide etmekti. En iyi polis, vatandaşa varlığını hissettirmeden görevini yapandır. Tavırları çok yanlıştı. Umarım, gereken dersler çıkarılmıştır. Ben hiçbir şekilde memurla tartışmam. Olayda da mukavemet göstermedim. Görüntülerde de bu açıkça görülüyor." diye konuştu.

  İzmir Adliyesi ndeki ters kelepçeye 10 bin lira tazminat #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir