Sahte doktor, ambulans ile hasta sevk ederken yakalandı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde tedavi gören bir hasta, beyin kanaması geçirince yakınları tarafından İstanbul'a nakledilmek istendi.

Hasta, İstanbul'da özel ambulans hizmeti veren firma tarafından gönderilen ambulansa alındı.

Ardından, Van'dan İstanbul'a nakledilmek üzere yola çıktı.

AA’nın haberine göre; Erzincan Akyazı Uygulama Noktası'nda Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ortak yapılan uygulama esnasında durdurulan ambulans kontrol edildi.

Şüpheli ve tedirgin halleri dikkat çekti

Ambulansta hastaya refakat eden Osman Ç. isimli şahıs, kendini çocuk doktoru olarak tanıttı. Doktor kimliği sorulan Osman Ç., üzerinde doktor kimliğinin bulunmadığını, kaşesinin olduğunu söyledi.

Osman Ç, şüpheli ve tedirgin tavırları üzerine ambulanstan indirildi.

Tıbbi sekreterlikten mezun olduğu öğrenildi

Yapılan kontrollerde sahte doktor olduğu anlaşılan ve doktor önlüğü giyen Osman Ç., gözaltına alındı.

Tıbbi sekreterlik bölümü mezunu olduğu öğrenilen Osman Ç'nin, İstanbul'daki bir hastanede ambulans şoförlerine ve çalışanlarına kendini doktor olarak tanıttığı belirtildi.

Reçete yazdı, rapor alımlarına aracılık etti

Para karşılığı bazı hastalara reçete yazdığı ve sağlık kurullarında rapor alımlarına aracılık ettiği öne sürülen Osman Ç, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Ambulansın içindeki hasta ise kontrollerin ardından İstanbul'a gönderildi.

Üzerinden şehir hastanesi kaşesi çıktı

Emniyetteki işlemleri tamamlanan Osman Ç., polis tarafından adliyeye çıkarıldı. Osman Ç.'nin dolandırıcılık, kamu görevini usulsüz üstlenmek suçlarından kaydı olduğu öğrenilirken, üzerinde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Osman Ç. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Diploma Tescil No153912 ibareli kaşe bulunduğu belirtildi.

Ambulanstaki hasta ise Erzincan'da yapılan muayenin ardından İstanbul'a gönderildi.

“Cahillik ettim, pişmanım”

Erzincan'da polisin yol uygulamasında durdurulan ambulansta sahte doktor olduğu anlaşılınca gözaltına alınan Osman Ç., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadesinde, “Ben bir hata yaptım, cahillik ettim, pişmanım.” diyen Osman Ç., serbest bırakıldı.

Sahte doktor, ambulans ile hasta sevk ederken yakalandı

“Elden para almam”

Şüpheli Osman Ç.’nin emniyetteki ifadesi de ortaya çıktı. İstanbul'da bir tekstil firmasında çalıştığını, çalışmadığı günler Başakşehir'de bulunan bir hastaneye gittiğini ifade eden Osman Ç, şunları kaydetti:

“Burada hasta ve hasta yakınlarına randevu, MR veya tomografi sırası almaları konusunda yardım ederim. Bunun için para talep etmem ancak bana gönüllü olarak para verirlerse reddetmem. Elden para almam, mahalleden arkadaşımın hesap numarasını isteyenlere verirdim. Onlar da istedikleri kadar parayı gönderirler. Genelde 200-300 lira civarında para gönderirler ayrıca hastalara engelli raporları alabilmeleri için sağlık kurullarından randevu almaları konusunda yardım ederim."

En son bir ay önce bir hastanede doktorun şikayeti üzerine polis merkezine götürüldüğünü belirten Osman Ç, "Bir doktordan bir hasta için randevu almak üzere doktor olduğumu belirterek randevu vermesi için ricacı oldum ancak doktor bana meslekle ilgili sorular sorunca cevaplayamadım ve bunun üzerine polis merkezine götürülerek ifade verdim, savcılıkta da ifade verdim ve serbest bırakıldım." ifadelerini kullandı.

“Tanıştığım ambulans şoförlerine kendimi doktor olarak tanıtmıştım”

İstanbul'daki bir hastanede tanıştığı ambulans şoförlerine kendini doktor olarak tanıttığını itiraf eden Osman Ç, Van'dan hasta nakil sürecini şöyle anlattı:

"İstanbul dışında sadece Van iline ambulans ile gittim. Hastanede tanıştığım ambulans şoförlerine kendimi doktor olarak tanıtmıştım. Beni refakatçi olmam için aradıklarında kabul ederek 29 Kasım'da İstanbul'dan Van'a gidip hastaneden hastayı aldık. Üzerimde bulunan kaşeyi Bakırköy'de bulunan bir matbaada 2-3 ay önce yaptırmıştım. Bu kaşeyi benden kendimi doktor olarak tanıttığım ambulans görevlileri istemişti. Kaşeyi ambulansta evrakları ben olmadığım zamanlarda mühürlemek üzere vermiştim. Ambulans şoförü boş reçeteyi, eczaneden antibiyotik alabilmek için benim kaşemi basarak kullanırdı."

“İnandırıcı olmak için önlüğü giydim”

Osman Ç, hastanede hiç hasta muayene etmediğini iddia ederek, "Hastanede doktordan randevu alabilmek, doktor olarak tanıttığımda inandırıcı olmak için önlüğü giydim. Bir kere de hastanede tedavi gören babaannemi almaya gittiğimde giymiştim." ifadelerini kullandı.

Sahte doktor, ambulans ile hasta sevk ederken yakalandı