taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8128
6.4637
1476.56
110476.59
275.979
42373.38

Adana'da dolandırıcılık yapan kargo şebekesi yakalandı

Adana polisi, 6 kişinin kurduğu şebekenin, kargo şirketlerinin sistemine girerek burada internet üzerinden sipariş veren şahısları görüp sahte kimlik düzenlediklerini tespit etti.

İHA | 12.09.2019 - 08:48..
Whatsapp ile paylaş

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'ne gelen şikayetler üzerine bir çalışma başlatıldı.

DOLANDIRICILIK SORUŞTURMASI BAŞLATILDI

Ekipler, vatandaşlardan gelen "İnternet üzerinden sipariş ettiğim telefon, bilgisayar, ziynet eşyası ve televizyonu benim adıma düzenlenmiş geçici kimlik bilgisi gösteren başka şahıslara verilmiş" diye gelen şikayetler üzerine Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, "resmi belgede sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık" soruşturması başlattı.

Adana'da dolandırıcılık yapan kargo şebekesi yakalandı

Adana'da dolandırıcılık yapan kargo şebekesi yakalandı ViDEO

6 KİŞİ ŞEBEKE KURDU

Yapılan çalışmada Adana polisi, Adana ve İzmir'de 1'i kadın 6 kişinin şebeke kurarak kargo şirketlerinin sistemine girdiğini ve burada internet üzerinden sipariş veren şahısları gördüklerini tespit etti.

Adana'da dolandırıcılık yapan kargo şebekesi yakalandı

ÇALDIKLARI ÜRÜNLERİ ALMAYA KALKTILAR

Ayrıca polis; şahısların, vatandaş telefon, bilgisayar, ziynet eşyası ve televizyon siparişi verdiğinde harekete geçtiğini, hemen siparişi veren şahsın sistemden kimlik bilgilerini çalıp geçici kimlik bilgisi çıkartarak kargo şubesine giderek kargoyu aldığını saptadı.

Zanlıların kargoyu aldıktan sonra da çaldıkları ürünleri, kendi kurdukları internet sitesi üzerinden satışa çıkardığı belirlendi.

Adana'da dolandırıcılık yapan kargo şebekesi yakalandı

PARASINI ALIP ÜRÜNÜ GÖNDERMEDİLER

Zanlıların, kendi kurdukları internet sitesi üzerinden satış yaparken de dolandırıcılık yaptığı belirlendi. Zanlıların internet üzerinden dolandırarak aldıkları ürünleri satışa çıkardıklarında vatandaşın, ürünü almak isteyince kredi kartından parayı çekip bazı ürünleri vatandaşlara göndermedikleri belirlendi.

Zanlıların bu yöntemle, 9 kişinin yaklaşık 100 bin lira değerindeki ürününü aldıkları ve sattıkları saptandı. Ayrıca zanlıların kurdukları internet sitesinde bitcoin isimli sanal para karşılığında üyelik yaptıkları, siteye üye olanlarında kimlik bilgilerini ele geçirip bu şahısları da dolandırdıkları, elde ettikleri kimlik bilgilerini para karşılığı sattıkları ileri sürüldü.

Polis, yaptığı bu tespitlerin ardından bugün şafak vakti Adana ve İzmir'de operasyon başlattı. Yapılan operasyonda 1'i kadın 5 zanlı gözaltına alınırken, 1 zanlının gözaltına alınma çalışması devam ediyor. Gözaltına alınan zanlılar, Adli Tıp Birimi'ne getirilerek sağlık kontrolünden geçirilip sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir