taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.655
6.3536
1425.3
101849.19
259.163

Avusturya'nın yeni Başbakan'ı belli oldu

Avusturyalılar, federal meclisin yeni üyelerini belirlemek üzere oy kullandı. Sandık çıkış anketlerine göre Kurz yeni Başbakan.

AA | 15.10.2017 - 10:03..
Whatsapp ile paylaş
Avusturya'nın yeni Başbakan'ı belli oldu

Mayıs ayında merkez sağ Avusturya Halk Partisinin (ÖVP) Genel Başkanı Reinhold Mitterlehner'in istifasının ardından, partinin başına geçen Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz'un erken seçim çağrısıyla başlayan seçim süreci sona erdi.

KURZ BAŞBAKAN

Sandık çıkış anketlerine göre Sebastian Kurz Başbakan seçildi.

Avusturya'nın yeni Başbakan'ı belli oldu

TÜRK DÜŞMANLIĞI KAZANDIRDI

Henüz 24 yaşındayken partisinin uyum politikalarından sorumlu genel sekreterliği görevine getirilen Kurz, 2013’te Dışişleri ve Uyum Bakanı olarak atandı. Kurz bu süreçte Türkiye’nin AB’ye giriş müzakerelerinin durdurulması yönündeki görüşleriyle parladı. Sebastian Kurz partisindeki ve ülkesindeki siyasi krizi fırsat bilerek önce partisinin lideri oldu sonra da erken seçim isteyerek başbakanlık yolunda adım atmaya başladı.

Avusturya'nın yeni Başbakan'ı belli oldu

6,4 MİLYON KİŞİ OY KULLANDI

Yaklaşık 8,7 milyonluk nüfusa sahip Avusturya'da 6,4 milyon seçmenin, meclisin 183 yeni üyesini belirlemek için oy kullandı.

Avusturya'nın yeni Başbakan'ı belli oldu

Avusturya'daki genel seçimde Avusturya Başbakanı ve Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) Başkanı Christian Kern ile Dışişleri ve Entegrasyon Bakanı Sebastian Kurz, başkent Viyana'da oylarını kullandı.

PARTİLERİN ALDIKLARI OYLAR

Avusturya Devlet Televizyonu ORF'nin yayımladığı ilk sandık çıkış anketine göre, merkez sağ ÖVP yüzde 31,7, koalisyon ortağı Sosyal Demokratlar yüzde 26,9, aşırı sağcı Özgürlük Partisi (FPÖ) ise yüzde 26 oy oranına ulaştı.

Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) az farkla aşırı sağçı FPÖ'nün önüne geçerek ikinci parti oldu. Koalisyon hükümetinde yer alan ÖVP'nin oyları artarken, SPÖ'nün oylarında değişiklik yaşanmadı. ÖVP oylarını yüzde 7,7 artırırken SPÖ ise bir önceki seçimlerde aldığı oy oranında kaldı. Ülkede 4 yıl önce yapılan genel seçimde yüzde 20,5 oranında oy alan aşırı sağcı FPÖ'nün oy oranında yüzde 5,5'lik bir artış olurken, Yeni Avusturya Partisi (NEOS) ise bir önceki seçimde aldığı oy oranını koruyarak yüzde 5,1 oy aldı.

2013 seçimlerinde yüzde 12,4 oranında oy alan Yeşiller Partisi kurulduğu 1982'den bu yana yüzde 3,9 ile en düşük seçim sonucunu aldı ve kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 4'lük seçim barajına takılarak meclis dışında kaldı. Ancak Ülkede seçmenlerin yaklaşık yüzde 10'undan fazlası mektup yöntemiyle oylarını kullanıyor ve mektup oyu kullanan seçmenlerin büyük çoğunluğunu Yeşiller Partisinin ve SPÖ'nün seçmenlerinin oluşturduğu düşünülüyor. Anketlerde, Yeşiller Partisinden ayrılan Peter Pilz'in oluşturduğu Liste Pilz ise yüzde 4,3'lük seçim barajını aşarak meclise girmeyi başardı.

ORF'nin sandık çıkış anketlerine göre, 183 sandalyeden oluşan Avusturya Federal Meclisinde milletvekili dağılımı ise şu şekilde:

ÖVP 62, SPÖ 52, FPÖ 51, NEOS 10, Liste Pilz 8.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir