taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.33165
6.05315
1338.36
101971.29
229.332

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Usta oyuncu Ayşen Gruda, 74 yaşında tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Haber Merkezi | 23.01.2019 - 15:07..
Whatsapp ile paylaş

Türk sinemasının efsane ismi Ayşen Gruda, Kağıthane Derindere Hastanesi'nde pankreas kanseri tedavisi görüyordu.

Ünlü sanatçının tedavi gördüğü hastaneden açıklama yapıldı. Açıklamada, sanatçının 1.5 yıldır kanser tedavisiyle mücadele verdiği hatırlatıldı.

ZİNCİRLİKUYU'DA TÖREN

Ayşen Gruda'nın torunu Emre Gruda, "Benim anneannem, hepimizin annesi; aramızdan ayrıldı. 'Türk halkı beni nasıl gömeceğini bilir' derdi." ifadelerini kullandı.

Gruda'nın cenazesi, cuma günü öğle namazı sonrası Zincirlikuyu Camii'nde yapılacak töreninin ardından toprağa verilecek.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

AYŞEN GRUDA KİMDİR

Türk sineması ve tiyatrosunun Domates Güzeli lakaplı oyuncusu Ayşen Gruda, 30 Kasım1945 tarihinde, Erman Ailesi'nin ortanca kızı olarak, İstanbul Yeşilköy'de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken, ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

İLK ROLÜNÜ 1962'DE CANLANDIRDI

Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda, profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında Kongre Eğleniyor adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında, 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı Domates Güzeli Nahide Şerbet karakterinden sonra, herkes tarafından tanındı.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda’dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü. Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit’le birlikte, Ertem Eğilmez filmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

ROL ALDIĞI FİLMLER

Ayşen Gruda; Deve Kuşu Kabare, Hababam Sınıfı Müzikali, Yedi Kocalı Hürmüz gibi ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında, skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Hababam Sınıfı, Neşeli Günler gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı. 2014 yılında Pek Yakında adlı sinema filminde rol aldı.​

Ayşen Gruda hayatını kaybetti

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir