taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.0918
Euro
6.6096
Altın
1637.84
Borsa
114789.21
Gram Altın
320.378
Bitcoin
58951.85

Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin Yüksel

Başbakan'ın Şehit edilen arkadaşı İslamcılar'ın Deniz Gezmiş'i Metin Yüksel'di.

15.01.2013 - 13:23..
Whatsapp ile paylaş
Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin Yüksel

Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin Yüksel

ENSONHABER.com/ DETAY HABER  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugünkü grup toplantısında, "Biz 1980'lerde Diyarbakır zindanlarında nelerin yaşandığını çok iyi biliyoruz. Ama ben burada bir şeyi söylemek zorundayım. Bu ülkede insanlar düşüncelerinden inançlarından dolayı sadece Diyarbakır zindanında zulüm görmediler. Mamak'ta, Metris'te yaşatılanlar dışarıda farklı gruplara aynı derecede vahşice yaşatıldı. Gerek bu salondaki, gerekse bu salon dışındaki yüzbinlerce kardeşim bu zulmü iliklerine kadar yaşadılar. Bizzat benim en yakın arkadaşlarım kalleşçe şehit edildiler." dedi. Peki Erdoğan'ın Şehit olan arkadaşı kimdi?

İSLAMCILAR'IN DENİZ GEZMİŞ'İ

Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin YükselErdoğan'ın "Bizzat benim en yakın arkadaşlarım kalleşçe şehit edildiler." sözü dikkat çekti. Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği o Şehit olan arkadaşı kimdi? Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği isim İslamcıların Deniz Gezmiş'i olaran bilinen Metin Yüksel'den başkası değildi.

3 ARKADAŞIYLA SİLAHLI SALDIRIYA UĞRADI

İslami gençliğin önde gelen isimlerinden biri olan Yüksel, 26 Ekim 1977 günü Darüşşafaka Lisesi'nin önünde 3 arkadaşıyla silahlı saldırıya uğrar. Yüksel ikisi midesine, biri de dizine olmak üzere 3 kurşun yarası alır. Bu kurşunlardan 2'si çıkarılır, bir tanesiyse şehit olana kadar vücudunda dolaşmaya devam eder.

Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin Yüksel

CAMİ AVLUSUNDA VURULDU

Metin Yüksel, müslümanların efsane ismi olarak bilinir. 1980 öncesinde Fatih Camii avlusunda katledilen Metin Yüksel'in katilleri arasında ise adı kaserle anılan eski bir MHP'linin ismi geçmişti. Metin Yüksel'in abisi Müfid Yüksel yıllar sonra olayın İhsan Barutçu'yla bağlantısını şöyle açıklamıştı. "Barutçu'yu ondan önce tanıyorduk, Vefa Lisesi'ndeydi ve daha öncesinden de saldırıları vardı. Rahmetli Metin o olaydan 2 yıl önce onu İhsan Barutçu'yu solcuların elinden kurtarmıştı, fakat Barutçu daha sonra Metin Yüksel'i şehit eden grubun içindeydi.Başbakan'ın Şehit edildi dediği arkadaşı Metin YükselMetin'in şehadetinden bir gece önce de İhsan Barutçu'nun arkadaşları 'Buradan sizleri söküp atacağız' diyerek bana saldırmışlar, kalın sopalarla beni dövmüşlerdi. Metin Yüksel, şehit olduğu günün sabahı gelmişti İzmir'den. Ertesi gün Metin Yüksel Fatih Camii avlusunda şehit edildi. Şehit olmadan önce saldırganlarla konuşma isteği oluyor sanırım cami avlusunda."

ERDOĞAN'LA AYNI DÖNEMDE MTTB'DEN YETİŞTİLER

MTTB, Millî Selâmet Partisi Gençlik Kolları ve Akıncılar Derneği içinden birlikte yetiştiler. Recep Tayyip Erdoğan, Metin Yüksel'le aynı dönemde mücadele saflarındaydı. Metin Yüksel, akıncıların liderlerindendi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir