taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.32065
6.0339
1328.45
103185.7
227.279

Denizli'de 2 bin 200 yıllık tiyatroda VIP bölümü bulundu

Denizli Laodikeia Antik Kenti'ndeki 2 bin 200 yıllık Batı Tiyatrosu’nda, günümüz tiyatrolarındaki gibi biletli oturma düzeni ve şeref locası gün yüzüne çıktı.

İHA | 17.01.2019 - 17:34..
Whatsapp ile paylaş

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Denizli Laodikeia Antik Kenti’nd,e 2018 yılında da önemli kazı, restorasyon ve konservasyon çalışmaları yapıldı.

15 yıldan bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Pamukkale Üniversitesi ortaklığında sürdürülen kazı çalışmalarında, kent yerleşkesinin MÖ 5500’den MS 7. yüzyıla kadar kesintisiz olarak devam ettiği ortaya çıktı.

EN BÜYÜK KURUMSAL KAZI ALANI

Antik dönemde çok önemli bir ticaret, kültür, sanat, spor ve bankacılık merkezi olan Laodikeia’da kazı çalışmaları, yılın 12 ayı boyunca sürdürülürken Laodikeia kazıları, Türkiye'deki en büyük kurumsal kazı alanı olma özelliğini de taşıyor.

Denizli'de 2 bin 200 yıllık tiyatroda VIP bölümü bulundu

2 BİN 200 YILLIK TİYATRO

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Celal Şimşek, "2 bin 200 yıllık Batı Tiyatrosu, Laodikeia Antik Kenti’nin kuzeybatısında, Helenistik geleneğe göre tamamen doğal zemine oyularak yapılmış bir yapıdır. Batı Tiyatrosu’nda yapılan kazı çalışmalarında alt caveada (bölüm) 23, üst caveada ise 20 sıra oturma basamağının varlığı ortaya çıkartılmıştır. Ayrıca oturma basamaklarının alınlarında yer alan harflerin biletli oturma düzeni ile ilişkili oldukları ve bir şeref locasına da sahip olduğunu tespit ettik." dedi.

Denizli'de 2 bin 200 yıllık tiyatroda VIP bölümü bulundu


SEÇKİN KİŞİLERE ÖZGÜ OTURMA DÜZENİ

Şİmşek, "Laodikeia Batı Tiyatrosu’nda yapılan çalışmalar sonrasında yarım daire formunda ilk kez şeref koltuğu ortaya çıkartılmıştır. Bu da şehrin yönetici ve önde gelen kişileri için tiyatroda özel bölüm (VIP) ayrıldığını göstermektedir. Oturma basamaklarında yer alan harfler ise biletli numara sistemini ortaya koyması bakımından, günümüz tiyatrolarıyla benzerlik göstermektedir." diye konuştu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir