Petrol
86.53
1.12%
Euro
19.7186
0.45%
Dolar
18.6416
0.04%
Altın
1.083
0.56%
Borsa
4963
0.00%
Bitcoin
325.378
1.10%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C
  Rusya'dan Türk ürünlerine eleştiri Özbek ürünlerine övgü

  Rusya'dan Türk ürünlerine eleştiri Özbek ürünlerine övgü

  Son günlerde Rusya tarafından geri gönderilen tarım ürünleri hakkında açıklama yapıldı. Açıklamada, Özbek ürünlerinin Türk ürünlerinden daha kaliteli olduğu belirtildi
  • AA
  • 30.05.2019 - 21:48

  Rus Ekonomi Bakanı Oeşkin, Özbekistan'la tarım ürünleri ticaretinde bariyerlerin kaldırılması ve bu ülkenin ürünlerinin Rus pazarındaki payının artırılması için hazırlanan birtakım protokollerden bahsederken, bu anlaşmalar sonucunda Türkiye'nin Rus pazarındaki yerinin zayıflayabileceğini ima etti.

  "ÖZBEK ÜRÜNLERİNİ TÜRK ÜRÜNLERİNE TERCİH EDERİM"

  "Özbekistan'dan gelenler yüksek kaliteli ürünler, bunlar Rus tüketicilerin beğendiği ürünler. Özbekistan'la ticarette bariyerlerin kaldırılmasına hizmet edecek bu mekanizmaların yaratılmasının sebebi de bu. Zira söz konusu mekanizmalarla maliyet azaltılacak ve Rus pazarında fiyatlar da düşürülecek" diyen Oreşkin, şunu da ekledi: "Ayrıca bu yolla diğer ülkelerden yapılan sevkiyatlar, söz gelimi Türkiye'den yapılanlar, pazardan çıkarılacak."

  Özbekistan ürünlerinin başka ülkelerden gelen mallarla rekabet edebileceğini ve Türk ürünlerinin yerini alabileceğini söyleyen Rus Ekonomi Bakanı, "Benim şahsi fikrime göre Türk ürünleri birazcık daha düşük kaliteli. Kişisel olarak, Özbekistan domateslerini Türkiye'den gelenlere tercih ederim." ifadelerini kullandı.

  Rusya dan Türk ürünlerine eleştiri Özbek ürünlerine övgü #1

  Oreşkin şöyle devam etti: "Şimdiyse yapılması gereken taze Özbekistan ürünlerinin Rus pazarında uygun fiyatlı ve kolay bulunur olmasına imkân verecek bir sevkiyat sistemi oluşturmak."

  İLİŞKİLER 'DOMATESLE' ÖLÇÜLÜYORDU

  Domates, Rusya ve Türkiye'nin ticari ilişkileri bakımından hassas bir ürün grubu. Zira domates bir dönem ilişkilerin ne denli iyi ya da kötü olduğunun ‘ölçülmesine yarayan’ bir sembol hâline gelmişti.

  Türk jetlerinin Kasım 2015'te bir Rus uçağını düşürmesi yüzünden, domates de dahil olmak üzere Türkiye'den bir dizi tarım ürününün alımı, Ocak 2016'dan itibaren durdurulmuştu. Bu, yıllardır Rus pazarı odaklı çalışan Türk üreticiler için ciddi bir kayıp anlamına geliyordu.

  Rusya dan Türk ürünlerine eleştiri Özbek ürünlerine övgü #2


  Görüş Bildir