Petrol
114.5
2.64%
Euro
16.23
0.75%
Dolar
15.54
0.39%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
474.260
-2.11%
18ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 18 C
  8 AB ülkesinden Türkiye'ye destek geldi

  8 AB ülkesinden Türkiye'ye destek geldi

  Suriye'deki çatışmalar her geçen gün artarken BMGK öncesi 8 AB üyesi ülke ortak açıklama yaptı. Ülkeler, Türkiye'nin çözüm çabalarına destek verdiklerini duyurdu.
  • AA
  • 07.09.2018 - 00:28
  • Güncelleme : 07.09.2018 - 09:02

  Esad ve Rusya'nın İdlib'e düzenlediği operasyonlar devam ederken, Avrupa Birliği üyesi olan İtalya, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, İsveç, Belçika ve Polonya'nın temsilcileri toplandı.

  "REJİM SİVİLLERE ACI ÇEKTİRİYOR"

  Güvenlik Konseyi toplantısı girişinde grup adına konuşan İsveç'in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog, taraflara diplomatik çözüm çağrısı yaptı.

  Skoog, İdlib'e yapılacak askeri bir operasyonun bölgeyi daha da tehlikeli hale getireceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

  "Suriye’nin kuzeybatısında, Suriye rejimi ve Rusya tarafından arttırılan, siviller için potansiyel bir felakete dönüşebilecek askeri hareketlilikten ciddi şekilde kaygılıyız. İdlib’e yapılacak tam ölçekli bir askeri saldırı, bölgede yaşayan bir milyon çocuk dahil 3 milyondan fazla sivilin hayatını tehlikeye atacak. Rejimin acımasız kuşatması ve askeri operasyonları nedeniyle zaten yerlerinden edilen siviller de dahil olmak üzere bu yeni toplu göçlere sebebiyet verebilir."

  Skoog, Suriye’de herhangi bir kimyasal silah kullanımının da kabul edilemez olduğunu vurguladı.

  8 AB ülkesinden Türkiye ye destek geldi #1

  TÜRKİYE'YE DESTEK VERDİLER

  İdlib’in Astana süreci garantörleri tarafından askeri çatışmalardan uzak tutulma taahhüdünün verildiği son bölge olduğunu hatırlatan Skoog, "Bu noktaya kadar acil diplomatik çabaları için Türkiye ve BM'ye desteklerimizi açıklıyoruz." dedi.

  Tahran'da yapılacak Astana görüşmeleri için de özellikle önceden mutabık kalındığı şekilde Rusya ve İran'a ateşkese uymaları çağrısı yapan Skoog, ülkedeki nüfus ile tıbbi ve eğitim yapılarının korunmasının, uluslararası insan hakları çerçevesinde sürdürülebilir insani yardımların ulaşımının sağlanmasının da Suriye rejiminin sorumluluğunda olduğunu belirtti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir