Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
561.103
1.75%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C
  AB Brexit anlaşmasının yenilenmesine karşı

  AB Brexit anlaşmasının yenilenmesine karşı

  Avrupa Birliği'nden Brexit süreci üzerine müzakere edilebilecek tek anlaşmanın, İngiltere’nin istifa eden Başbakanı Theresa May tarafından AB’ye sunulan Brexit anlaşması olduğu açıklaması yapıldı.
  • AA
  • 15.06.2019 - 03:33

  İngiltere, Brexit konusunda büyük bir siyasi çıkmazın içerisinde. Özellikle yeniden müzakere talepleri ile halkın bir bölümünden gelen AB'den ayrılmama fikri, Londra'yı karışıklığa sürüklüyor.

  David Cameron'dan bu yana devamlı olarak iktidar deviren Brexit konusuna, AB'den tolerans tanınmıyor. Brüksel, Londra'nın müzakere talebine karşı kapıları kapadı.

  YENİ MÜZAKEREYE KIRMIZI IŞIK

  İngiltere'nin özellikle maddi konularda yeniden görüşmek istediği Brexit meselesi, AB tarafından olumsuz olarak karşılandı.

  AB Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, Brexit süreci hakkında açıklamada bulundu. Paris’te düzenlenen bir toplantıda konuşan Barnier, düzenli bir geri çekilme için mümkün olan tek anlaşmanın İngiltere’nin istifa eden Başbakanı Theresa May tarafından Brüksel’de müzakere edilen geri çekilme anlaşması olduğunu açıkladı.

  "YENİ BAŞBAKAN'I BEKLİYORUZ"

  Barnier, "Bir kez daha sakince tekrar ediyorum ki Birleşik Krallık hala Avrupa Birliği'nden ayrılmak istiyor. Bu yüzden masada olan anlaşma, düzenli bir geri çekilme için mümkün olan tek anlaşma. Burası bizim olduğumuz yer. Londra yeni bir başbakan arıyor. Yeni başbakanın bize söyleyeceği şeyleri bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

  İngiltere, AB'den ayrılması durumunda Brüksel'e 40 milyar sterlinlik bir ödeme yapması gerekecek. Bu fatura ve beraberindeki maddeler hakkında İngiltere müzakere fikrini AB'ye iletirken, AB'nin bu konudaki fikri olumsuz yönde.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir