Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
587.104
-1.95%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Abbas: Bir karış toprağın dahi ilhakını kabul etmeyiz

  Filistin Devlet Başkanı, Tel Aviv'in işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'ni "ilhak" planını reddettiğini yineledi.
  • AA
  • 24.06.2020 - 17:50
  Abbas: Bir karış toprağın dahi ilhakını kabul etmeyiz

  Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in ilhak planına tepki gösterdi.

  Arap Parlamentosu Başkanı Meşal bin Fehm es-Silmi başkanlığında düzenlenen Arap Parlamentosu Toplantısı'nın son oturumunda konuşan Abbas, "Filistin topraklarının bir karışının dahi ilhakını kabul etmeyiz." ifadelerini kullandı.

  "BARIŞA ELİMİZİ UZATIYORUZ"

  Abbas, "Filistin yönetiminin işgal devletiyle anlaşmaları bozma kararı, barış istemediğimiz anlamına gelmez. Aksine biz, barışa elimizi uzatıyoruz." dedi.

  "ORTA DOĞU DÖRTLÜSÜ İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ" MESAJI

  Filistin Devlet Başkanı, bu kapsamda Arap Barış Girişimi ve uluslararası kararlar temelinde müzakereler yürütmek için uluslararası bir konferans düzenlenmesine ve Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), ABD ile Rusya'nın oluşturduğu Ortadoğu Dörtlüsü ile çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

  Abbas: Bir karış toprağın dahi ilhakını kabul etmeyiz #1

  ARAP PARLAMENTOSU'NA: DAHA FAZLA ÇABA SARF EDİN

  Abbas, ABD yönetimi ve işgalcilere Filistin topraklarının ilhakı konusunda uygulanan tüm planları reddettikleri yönünde mesaj iletmesi için Arap Parlamentosu'na daha fazla çaba sarf etme ve temaslarda bulunma çağrısı yaptı.

  Filistin Devlet Başkanı, Parlamento'dan ayrıca uluslararası platformlarda bu konuyu gündeme getirerek, çözümü için çalışmasını istedi.

  Abbas: Bir karış toprağın dahi ilhakını kabul etmeyiz #2

  İSRAİL'İN İLHAK PLANI

  ABD Başkanı Donald Trump'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 28 Ocak'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında açıkladığı sözde Orta Doğu barış planında, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinin "İsrail'in toprağı" olarak kabul edilmesi ve Tel Aviv yönetiminin Filistin'e ait Ürdün Vadisi üzerindeki hakimiyetini sürdürmesi maddeleri yer alıyordu.

  ABD ve İsrailli yetkililerden oluşan ortak komisyon, sözde barış planının ardından söz konusu bölgelerin "ilhakı" için Batı Şeria'da haritalandırma sürecine başlamıştı.

  Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz'ın imzaladığı koalisyon anlaşmasına göre, İsrail Başbakanı 1 Temmuz'dan itibaren Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisi'nin "ilhakını" kabine veya meclisin onayına sunabilecek.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir