Euro
10.0518
-0.07%
Dolar
8.5276
0.02%
Altın
480.85
0.07%
Borsa
1.418
-0.42%
Bitcoin
405.384
0.53%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  ABD AYM'si transeksüel ordu kararını onayladı

  ABD Anayasa Mahkemesi, Başkan Donald Trump'ın 'ABD ordusuna, transseksüellerin alınmasını yasaklayan Başkanlık Kararnamesi'nin yürürlüğe girmesine onay verdi.
  • Haber Merkezi
  • 23.01.2019 - 08:59
  • Güncelleme : 23.01.2019 - 08:59
  ABD AYM'si transeksüel ordu kararını onayladı

  ABD AYM si transeksüel ordu kararını onayladı #1

  Yüksek Mahkeme 4'e karşı 5 oyla kabul ettiği kararında, söz konusu kararnameye yönelik tüm durdurma hükümlerini de kaldırdı.

  Bu karar sonrası, transseksüeller ABD ordusuna katılamayacaklar.

  TRUMP, OBAMA'NIN KARARINA KARŞI ÇIKMIŞTI

  Trump, eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde başlatılan ve cinsiyet değiştirenlerin orduya kabulünü sağlayan uygulamaya karşı çıkmış ve Obama'nın kararını, 1 Temmuz 2017'ye kadar askıya almıştı.

  TRUMP TWITTER'DAN DUYURMUŞTU: ORDUYA KATILAMAZLAR

  Twitter hesabı üzerinden trans bireylerin orduya katılamayacağını duyuran Trump, aynı yıl ağustos ayı başında ise ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bir direktif göndererek, "Başlaması planlanmış olan trans bireylerin orduya katılması ve cinsiyet değişimi ile ilgili tıbbi masrafların karşılanması" uygulamasının durdurulmasını talep etmişti.

  Trump, geçen yıl mart ayında da trans bireylerin orduda görev yapmasını yasaklayan kararnameyi imzalamıştı.

  "BU DURUM, ASKERLERİN ETKİNLİĞİ İÇİN CİDDİ BİR RİSK OLUŞTURUR"

  Beyaz Saray bu kararın, Eski ABD Savunma Bakanı James Mattis ve askeri uzmanların tavsiyeleri üzerine alındığını ve ameliyat ile ilaç tedavisi de dahil tıbbi yardıma ihtiyaç duyan 'cinsel disfori' mağduru kişilere orduda hizmet yapma izni verilmeyeceğini açıklamıştı. Söz konusu kararın gerekçesi, "bu durumun askerlerin etkinliği için ciddi bir risk oluşturması" şeklinde açıklanmış ancak belirli koşullarda istisnaların uygulanabileceği ifade edilmişti.

  BÖLGE MAHKEMESİ TRUMP'IN KARARINI ASKIYA ALMIŞTI

  Washington DC Bölge Mahkemesi, Trump'ın, ABD ordusunda trans personelin istihdam edilmesini ve tedavi masraflarının karşılanmasını yasaklayan kararını askıya aldığını duyurmuştu.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir