Euro
11.1319
-0.05%
Dolar
9.5854
0.01%
Altın
557.15
0.04%
Borsa
1.493
0.88%
Bitcoin
605.065
2.15%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  ABD basınına göre Yeni Zelanda saldırısı terör değil

  ABD basınına göre Yeni Zelanda saldırısı terör değil

  ABD basınının haberlerinde, "terör" ve "İslamofobi" ifadelerini kullanmaması dikkatlerden kaçmadı.
  • AA
  • 17.03.2019 - 08:24
  • Güncelleme : 17.03.2019 - 08:24

  ABD basınına göre Yeni Zelanda saldırısı terör değil #1

  ABD'nin en etkili yayın organlarından New York Times, Washington Post, Wall Street Journal ve CNN gibi kuruluşlar, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen terör saldırısına ilişkin "terör", "terörist" ya da "terörizm" gibi ifadeleri kullanmaktan kaçındı.

  ŞÜPHELİ, SİLAHLI KİŞİ...

  New York Times, saldırıyı yapan terörist için "şüpheli", "silahlı kişi" ifadelerini kullanırken, Washington Post da "silahlı saldırgan" demekle yetindi.

  CNN ve Wall Street Journal gazetesi de diğer kuruluşlarla benzer kelimeler kullanarak, "terörist" ifadesini kullanmamayı seçti.

  ABD basını saldırıyı, aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiği bir terör saldırısı gibi göstermek yerine, ABD'de neredeyse her gün yaşanan "silahlı saldırılardan" birisiymiş gibi gösterdi.

  Yeni Zelanda'daki saldırı konusunda ülkede yazılan haberlerde dikkati çeken bir diğer husus da "İslamofobi" konusuna neredeyse hiç değinilmemesi oldu.

  New York Times, Washington Post, CNN ve Wall Street Journal, "Yeni Zelanda'daki saldırıyı beyaz ırkçılığı besledi" değerlendirmelerine yer verse de bu haberlerde "İslamofobi" tabirini kullanmadı.

  Söz konusu yayın kuruluşları, ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı söylemlerini eleştirip, daha önce kilise ve sinagoglara da benzer saldırılar yapıldığını anımsatırken, Trump'ın İslam karşıtı söylemlerine neredeyse hiç değinmedi.

  Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırıların hemen ardından düzenlediği basın toplantısında, Christchurch kentinde 2 camiye düzenlenen saldırıların "terör saldırısı" olduğunu vurgulamıştı.

  Cami saldırganının yakalanma anı VİDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir